Bitcoin Sahipleri Finansal Olarak Aptal Mı? Yeni Çalışma, Yatırımcıların Finansal Okuryazarlığını Araştırıyor!


bitcoin
bitcoin sahipleri finansal olarak aptal mı? yeni çalışma, yatırımcıların finansal okuryazarlığını araştırıyor! 3
  • Çalışma, Bitcoin sahipleri Bitcoin ağı hakkında oldukça bilgili, ancak genel finansal okuryazarlık konusunda düşük puan alıyor.
  • Ek olarak, çoğu Kanadalı Bitcoin kullanıcısı genç, erkek, çalışan üniversite mezunları olup, yüksek hane geliri ve nispeten düşük finansal okuryazarlığı vardır.

Kanada Merkez Bankası, Bitcoin kullanıcıları arasında finansal okuryazarlık seviyesini öğrenmek için araştırma yaptı. Sonuçlara göre, Bitcoin (BTC) sahipleri, Bitcoin’e itiraz eden geleneksel yatırımcılardan ortalama olarak daha az finansal okuryazar.

“Bitcoin Farkındalık, Sahiplik ve Kullanım: 2016-20” başlıklı çalışma, 2016-2020 yılları arasında dört yıl boyunca gerçekleştirildi. Yıllık anketlerde 1.987- 3.893 katılımcı vardı.

19 Nisan’da yayınlanan çalışmanın önemli bir sonucu şuydu:

Bitcoin sahipleri, Bitcoin ağı hakkında sahip olmayanlara göre daha fazla bilgi sergilediler, ancak finansal okuryazarlığı test eden sorularda daha düşük puan aldılar.

Kanada merkez bankası, 2020’de benzer bulgular bildirdi.

Bitcoin sahipleri finansal okuryazarlık ölçeğinde düşük puan alıyor

Dikkat çekici bir şekilde, çalışma altı çoktan seçmeli soru sağladı – üçü BTC hakkında ve üçü finansal okuryazarlık hakkında. BTC ile ilgili sorular arzına, dijital defterine ve devlet desteğine odaklandı. Bu arada, finansal okuryazarlık ile ilgili sorular faiz oranları, enflasyon ve hisse senedi ve yatırım fonlarının anlaşılmasına odaklandı.

Yukarıdaki sonuç bir dereceye kadar tartışılabilir. Çalışmanın sınırlı sayıda soru içermesi nedeniyle finansal okuryazarlığı ölçmede yetersiz kaldığı söylenebilir. Yine de sorular, ekonomi sınıfına gitmemiş biri için bile nispeten kolaydı.

Bu sonuca göre araştırmacılar, “finansal okuryazarlık ile kripto varlıkları piyasasına katılım arasındaki etkileşimi” keşfetmenin önemli olduğunu söylüyorlar. Ekip, kripto para birimleriyle ilişkili birçok risk olduğunu ve kripto kullanıcılarının daha fazla eğitim almasını gerekli kıldığını düşünüyor.

Bitcoincilerin ve Bitcoinci Olmayanların Özellikleri

Okuryazarlık seviyeleri dışında, çalışma aynı zamanda Bitcoiner’ların öne çıkan özelliklerine de bir göz attı. Araştırmacılar, çalışma süresi boyunca ortalama BTC sahiplerinin 18-34 yaş arası genç erkeklerden oluşan demografik gruba ait olduğunu buldu. Ayrıca, dört yılın her birinde erkek katılımcılar, kadın katılımcıların sayısının en az iki katıydı:

Genel olarak, marjinal etkiler, daha önce tartışılan tanımlayıcı bulgularla tutarlıdır. Bitcoin sahibi olma olasılığının kadın, yaşlı ve işsiz olmakla azaldığını, ancak eğitimle arttığını bulduk.

Daha spesifik olarak rapor, tipik BTC sahibinin çalışan ve 70.0000 doların üzerinde kazanan genç, eğitimli bir erkek olduğunu söylüyor:

Özellikle genç, erkek, çalışan, üniversite diplomasına sahip, hane halkı geliri yüksek ve nispeten düşük finansal okuryazarlığı olan Kanadalıların Bitcoin sahibi olma olasılığı daha yüksekti.

Öte yandan, finansal okuryazarlığı daha yüksek olanlar “Bitcoin’in farkında olma olasılıkları daha yüksek, ancak ona sahip olma olasılıkları daha düşük” idi.

Çalışma raporlarına göre, nüfusun yaklaşık yüzde 90’ı BTC’den haberdarken, yalnızca yüzde 5’i BTC‘ye sahipti. BTC’ye sahip olmamanın nedenleri, teknolojisinin zayıf anlaşılması ve mevcut ödeme yöntemlerinden memnun olmasıydı. Bir sonraki en önemli neden, “hükümet tarafından desteklenmeyen özel bir para birimine” olan güven eksikliğiydi.

coinprojesi.com bitcoin big
bitcoin sahipleri finansal olarak aptal mı? yeni çalışma, yatırımcıların finansal okuryazarlığını araştırıyor! 4

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir