Finlandiya Hükümeti, El Konulan Önemli Miktarda Bitcoin’i Ukrayna’ya Bağışlayacak!


finlandiya
finlandiya hükümeti, el konulan önemli miktarda bitcoin'i ukrayna'ya bağışlayacak! 2
  • Finlandiya hükümeti, doping ve uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili bir ceza soruşturmasında ele geçirilen Bitcoin’in önemli bir bölümünü Ukrayna’ya bağışlama sözü verdi.
  • Bir rapora göre, Finlandiya hükümeti suçluların işlemi kaçırmamalarını nasıl sağlayacağını tartıyor.

Ukrayna, son birkaç ayda Rusya’ya karşı savunmaları için bireylerden, kuruluşlardan ve ülkelerden bağışlar aldı. Yakın tarihli bir rapora göre, Finlandiya hükümeti, doping ve uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili cezai soruşturmalardan ele geçirilen Bitcoin‘in önemli bir bölümünü ülkeye bağışlama sözü verdi.

Finlandiya gümrük yetkilileri 1981 Bitcoin‘lerine el koydu ve mahkeme tarafından devlete teslim edilmesi emredildi. Ülke, Ukrayna yardım fonuna bağışlanacak miktara henüz karar vermemiş olsa da, Finlandiya hükümeti ülkeye önemli miktarda para bağışlama kararının alındığına dair güvence verdi.

Rapora göre hükümet, suçluların işlemi kaçırmalarını önlemek için nasıl bağışta bulunacağını tartıyor. Kabinenin konuyu görüşmeye devam etmesi nedeniyle nihai kararın Mayıs ayı sonunda verileceği de bildirildi.

Geçen yıl Finlandiya, büyük bir uyuşturucu baskınında 1666 Bitcoin‘e el konulduğunu gördüğünde, 2016 yılına kadar uzanan el konulan Bitcoin’leri açık artırmaya çıkarma kararını açıkladı.

Ukrayna Bitcoin’de daha fazla bağış görüyor

Finlandiya maliye bakanı Annika Saarikko’ya göre, bunu önce gelecek ek bütçede Parlamentoya sunmaları gerekecek. Onaylandıktan sonra, onları ilkbahar veya yaz başında açık artırmaya çıkaracaklar, bu da Finans Direktörü Pekka Pylkkänen’e göre bağışın zaman alacağı anlamına geliyor.

Şu anki niyetimiz, gümrük tarafından tutulan yasal olarak uygulanabilir sanal para birimlerini, yani yaklaşık 1.890 Bitcoin’i ilkbahar veya yaz başında tasfiye etmeleri için aracılara sunmak. Para, Gümrük tarafından el konulan diğer tüm varlıklar gibi her zamanki gibi devlete havale edilecek.

Geçen ay itibariyle, Ukrayna hükümeti ve orduya destek sağlayan bir STK, işgalden bu yana 120.000’den fazla kripto varlık bağışından yaklaşık 63,8 milyon dolar topladı. Bu, Ukrayna hükümetinin resmi Twitter hesabı aracılığıyla kripto varlıklarında bağış için yalvarmasından sonraydı. ABD doları Stablecoin büyük bir katkı sağlasa da, alınan bağışların çoğunluğunun Bitcoin ve Ethereum’da olduğu tahmin ediliyor. Bağışlar sadece kriptolarla yapılmaz. Ukrayna hükümetinin Ethereum hesaplarına NFT‘lerde de birçok bağış yapıldı.

Ukrayna hükümetinin kripto bağışlarına yaklaşık 42 milyon € (44 milyon $) harcadığı da bildiriliyor. Fonların bir kısmı dronlar, kasklar, vücut zırhları ve diğer belirtilmemiş ölümcül teçhizatı elde etmek için kullanıldı. Aid for Ukraine, 60 milyon doların üzerinde kripto para bağışı aldığını açıkladı.

Son zamanlarda, dolandırıcıların da farklı kampanyalarla insanları yanlış adrese bağışta bulunmaları için kandırmak için durumdan yararlandıkları ortaya çıktı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir