ABD Hazine Bakanı: Kripto Finansal Sistem İçin Sistematik Bir Risk Oluşturmuyor!


kripto
abd hazine bakanı: kripto finansal sistem i̇çin sistematik bir risk oluşturmuyor! 2
  • Janet Yellen’e göre piyasa, finansal istikrar endişesi haline gelme noktasına gelmedi.
  • Duruşma ayrıca TerraUSD’nin (UST) çöküşünü içeren mevcut kripto erimesini de gündeme getirerek 1 dolarlık istikrarını neredeyse sıfıra indirdi.

Geçen yıl, İngiltere Merkez Bankası finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı Jon Cunliffe, büyüyen kripto endüstrisinin geleneksel finansal sistem için sistematik bir risk oluşturduğunu belirtti. Bu nedenle bu, piyasayı sabit paralar dahil olmak üzere kontrol etmek için kapsamlı bir düzenleme çağrısında bulundu. Mali Hizmetler Komitesi’nin huzuruna çıkan Hazine Bakanı Janet Yellen, makroekonomik meselelerle ilgili sorulara yanıt olarak farklı bir tavır aldı.

Ona göre piyasa, finansal istikrar endişesi olma noktasına gelmemiştir. Bu, 2 trilyon dolarlık bir pazarın sistematik bir risk atamasını zorlamak için yeterli olmadığını iddia eden Temsilci Jim Himes (D-CT) tarafından kabul edildi. Finansal sistem endişelerini alarma geçirmek için piyasanın tam olarak ulaşması gereken seviyeye işaret etmese de, bunun gelecekte değişebileceğine inanıyor.

Bunu finansal istikrar için gerçek bir tehdit olarak nitelendirmezdim, ancak çok hızlı büyüyorlar ve yüzyıllardır banka hücumlarından bildiğimiz türde riskler sunuyorlar.

ABD Kongresi, 2008 krizinden sonra bazı büyük finansal kuruluşları ülke ekonomisine finansal risk oluşturdukları için işaretlemek için bir yasa çıkardı. Tanınmış kurumlar, faaliyetlerine daha yüksek sermaye rezervlerinin uygulanmasını içeren bir dizi gözetime tabi tutulabilir.

Stabilcoinler hakkında tartışmalar

Duruşma ayrıca, Terra USD’nin (UST) çöküşünü içeren mevcut kripto erimesini de gündeme getirerek 1 dolarlık istikrarını 0,16 dolara kadar düşürdü. Himes tarafından sorulan bir soruyu yanıtlayan Yellen, UST gibi sabit paraları dolara sabitlemek için finansal teşvikler kullanan Stablecoin’ler ile dolar rezerviyle desteklenenler arasındaki farkı açıkça bildiğini açıkladı.

Merkez Bankası Dijital Para Biriminin ihracı hakkında da bir tartışma yaşandı. Temsilci Stephen Lynch’e (D-MA) göre, bunun uygulanması piyasadaki stabilcoinlerin çoğundan kurtulacak. Ancak Yellen, hükümetin insanların harcamalarını izlemek için kullanması durumunda gizlilik riski oluşturabileceğinden uygulamada büyük bir boşluk olabileceğine inanıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu “Kripto Mum” olarak da bilinen Komisyon Üyesi Hester Peirce, stablecoin’lerle ilgili sorunlarla ilgili olarak yetkililerin başarısızlığa yer bırakan düzenlemeler getirmesi gerektiğini söyledi.

Kripto para alanında gerçekten epey zaman geçiren bir alan oldu ve çok fazla stabilcoin kullanımı var ve bu nedenle insanlar bu daha da büyürse bir tür düzenleyici çerçeveye sahip olmak istiyor muyuz? Başarısızlığa yer bırakmalıyız çünkü bu açıkça yeni şeyler denemenin bir parçası ve çerçevemiz gerçekten bu tür deneme yanılmalara izin veriyor. Umarım bu amaçla kullanırız.

Ayrıca, stabilcoinlerdeki varyasyon düzenleyici bir çerçeve bulmayı çok zorlaştırdığından, düzenleyicilerin kriptodaki tüm konuşmaları dikkate alması gerektiğini belirtti.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir