Solana (SOL) Neden Dalgalanıyor? İşte Sebepleri!


2022’nin Kasım ayında iflas bayrağını çeken FTX borsası, elinde bulundurduğu kripto varlıklarını satma yolunda adımlar atabilir. Özellikle bu varlıklar arasında büyük bir paya sahip olan Solana (SOL), piyasa oyuncuları tarafından yakından izleniyor.

FTX iflas sürecini yöneten hukuk uzmanları, 13 Eylül‘de yapılacak duruşmada kripto varlıklarının nakde çevrilmesi yönünde bir istekte bulunacak. Zaten 23 Ağustos‘ta alacaklılara yapılacak ödemeleri temin etmek amacıyla benzer bir hamlede bulunmuşlardı.

Eğer bu talep onaylanırsa, yaklaşık 3,4 milyar dolarlık bir satışın gerçekleşmesi söz konusu olabilir. X üzerinde etkin olan kripto camiası, FTX’in yüklü miktarda Solana (SOL) rezervine sahip olduğunu bildiği için, bu durumun SOL fiyatı üzerindeki etkisini tartışıyor.

coinprojesi.com sdsolana 4
solana (sol) neden dalgalanıyor? i̇şte sebepleri! 2

FTX’in Olası Dev Satışına Kripto Camiasından Tepkiler

Bilindiği üzere, FTX ve ortak firması Alameda Research, Solana Vakfı’nın SOL tokenlerini piyasaya sürdükten 6 ay sonra Solana Labs‘e yatırım yapmıştı. Şu anda FTX’in elinde yüz milyonlarca dolarlık bir SOL değeri bulunuyor. Mahkeme kayıtlarına göre, FTX rezervlerinde yaklaşık 685 milyon dolar değerinde, 47,5 milyon adet SOL tokeni barındırıyor.

FTX’in Solana ile yaptığı anlaşma gereği, SOL tokenlerinin kilidinin 2028 yılında açılacağını, bu durumun haftalık 100 ile 200 milyon dolarlık satışları tetikleyebileceğini belirtiyor. Ancak bu bilgiler bile kripto yatırımcılarını rahatlatmıyor. X üzerinde etkin olan analist The DeFi Investor, “Kısa vadede SOL’un fiyatı olumsuz etkilenmekte, ancak tahmin edilenden daha büyük bir tehlike oluşturmuyor.” dedi. Buna karşılık Zanshin Capital’in başındaki isim Alan Schill, SOL’un bu durumdan negatif etkileneceğini vurgulayarak farklı projelere yönelmenin daha mantıklı olabileceğini belirtti.

Solana (SOL) Fiyat Analizi: Piyasada Neler Oluyor?

FTX rezervlerinde bulunan kripto paraların satışa çıkartılma ihtimali, SOL yatırımcılarını tedirgin etti ve satışları hızlandırdı. Bunun sonucunda SOL fiyatı son 24 saat içerisinde %6’lık bir düşüş yaşayarak 17,87 dolar seviyelerine geriledi. FTT tokeni de %9’luk bir düşüşle günü tamamladı.

Haftalık genel bir değerlendirmede, Solana (SOL) %11’lik bir değer kaybı yaşarken, son zamanlarda en düşük değerlerine gerilediği görülüyor. Bu durum onu haftanın en düşük performans gösteren altcoinleri arasına soktu.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir