Usta Analist’e Göre Bitcoin, 2015 Ayı Piyasasını Tekrarlayabilir!


Ünlü kripto analisti, Bitcoin’in (BTC) tarihi bir yükselişin akabinde 2015’teki fiyat hareketlerini tekrarlayabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Benjamin Cowen son yayınladığı analiz videosunda, BTC’nin yılın ilk aylarındaki performansının 2015’teki hareketlere benzediğine dikkat çekti.

BTC 2015 yılının başında, değerini birkaç ay içerisinde 150 dolardan 300 dolara kadar iki katına çıkardı.

Cowen şunları belirtiyor:

“2015 yılında iki kat artış gördükten sonra %50’lik bir düşüş yaşandı. Şu an gördüğümüz artış, 2019’daki gibi 3x ya da 4x değil, daha ziyade 2x’lik bir artış. Bu durum, 2015’teki hareketlere çok benziyor.”

bitcoin 1
kaynak: benjamin cowen/youtube

Cowen’a göre Bitcoin, 2015’teki ayı piyasası hareketlerini tekrar ederse, Cowen’a göre %50’lik bir değer kaybı yaşanabilir.

“Büyük bir artış yaşadıktan sonra düşüş görebiliriz ve bir ‘çift dip’ hareketi olabilir. Eğer en düşük değerleri geçersek ve piyasada alıcı bulamazsak ne olur? Eğer Bitcoin 24.800 doları geçer ve alıcı tepkisi gelmezse? 2015’te böyle bir durum yaşandığında, önceki en düşük değere kadar alıcı gelmedi ve %50 oranında değer kaybı yaşandı. Şu anki zirveden %50 düşersek, Bitcoin yeniden ‘çift dip’ hareketine girebilir.”

bitcoin 2
kaynak: benjamin cowen/youtube

Cowen’ın bu uyarısı, Bitcoin’in günlük grafiğinde oluşan ‘ölüm kesişimi’ ile birlikte gelmekte. ‘Ölüm kesişimi’, kısa vadeli hareketli ortalamanın (MA) uzun vadeli hareketli ortalamayı aşağı doğru kestiği zaman gerçekleşir. Bu durum genellikle yatırımcılar tarafından negatif bir işaret olarak algılanır çünkü düşüş trendinin yaklaştığını belirtir.

Analizin grafiğinde, 50 günlük hareketli ortalama (beyaz çizgi) ile 200 günlük hareketli ortalama (turuncu çizgi) arasında bir kesişim gözlemleniyor, bu da Bitcoin’in ‘ölüm kesişimi’ne girdiğini işaret ediyor.

Haberin hazırlandığı an itibariyle, Bitcoin 25.933 dolar seviyesinden işlem görmekte.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir