Şifresi Unutulmuş Bitcoin Cüzdanı 11 Yıl Sonra Hackerlar Tarafından Kurtarıldı!


11 yıl önce unutulmuş bir Bitcoin cüzdanı, hackerlar tarafından kurtarılarak sahibine 3 milyon dolar değeriyle geri döndü. Cüzdan sahibi, şifresini unuttuktan sonra ünlü güvenlik uzmanı Joe Grand’a yardım için başvurdu.

Kayıp Kripto Paraların Kurtarma Uzmanı

Joe Grand, elektrik mühendisi ve kayıp kripto paraları kurtarmadaki başarısıyla tanınıyor. Bu kez de Roboform adlı eski bir şifreleme yöntemi ile oluşturulmuş 43,6 BTC’lik bir cüzdanı kurtarmayı başardı.

unutulmus bitcoin cuzdani 11 yil sonra hackerlar tarafindan kurtarildi
şifresi unutulmuş bitcoin cüzdanı 11 yıl sonra hackerlar tarafından kurtarıldı! 2

Paranoyak Cüzdan Sahibi

Cüzdan sahibi paranoyak bir şekilde şifreyi şifrelemiş ve bu da hackerları zorlaştırmıştı. Sahibi, şifreyi unuttuğunda Bitcoin’in değeri 3.000-4.000 dolar arasındaydı, ancak o zamandan beri %20.000’den fazla arttı.

NSA Aracı ile Kurtarma

Joe Grand, kurtarma için NSA tarafından geliştirilen bir araç kullanarak tersine mühendislik yaptı. Roboform şifrelerinin rastgele göründüğünü, ancak yazılımın dahili saati kontrol edilerek tahmin edilebileceğini keşfetti.

Zaman Yolculuğu ve Şans

Grand ve kurtarma operasyonunda birlikte çalıştığı Bruno adında bir hacker, saati şifrenin oluşturulduğu 2013’e geri ayarlayarak milyonlarca potansiyel şifre oluşturdu. Birçok denemeden sonra şifreyi yeniden oluşturmayı başardılar. Grand, bu süreçte şansın da yanlarında olduğunu belirtti.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir