ABD Merkez Bankası Başkanı Powell, Bitcoin (BTC) Çöküşünün Makroekonomik Bir Anlamı Olmadığını Söyledi!


abd
abd merkez bankası başkanı powell, bitcoin (btc) çöküşünün makroekonomik bir anlamı olmadığını söyledi! 3
  • ABD Fed başkanı, Bitcoin fiyat oynaklığının herhangi bir makroekonomik etkisini görmüyor.
  • Küresel finans piyasaları Ocak 2022’den bu yana düşüşte.

ABD Fed başkanı Jerome Powell, Fed’in kripto alanındaki olaylar hakkında endişelenmediğini iddia etti. Ancak o alanı yakından izliyor. Powell’a göre, kripto piyasasının değişken fiyat dalgalanmalarının (Bitcoin’inki dahil) makroekonomik bir etkisi yok.

Powell, Çarşamba günü Senato komitesiyle yaptığı konuşmada görüşlerini bildirdi. Her finansal düzenleyicinin (Fed dahil) kripto alanını düzenleme ihtiyacını vurguladığını da sözlerine ekledi. Powell ayrıca, apeks bankasının o alanda meydana gelen olayları yakından izlediğini söyledi.

Kripto piyasası oynaklığı ve makro ekonomi

Kripto para birimleri fiyatları geçen aydan bu yana önemli ölçüde düştü. Birçok kripto para sahibi, Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye devam edeceği korkusuyla dijital varlıklarını satıyor. Yatırımcılar, Fed oranları artırdığında genellikle riskli varlıkları (dijital para birimleri gibi) satarlar. Fed, enflasyonu kontrol altında tutmak için gereken her şeyi yapacağını açıkladı. Bu tür önlemlerin bir kısmı, faiz oranlarını artırmayı içerir.

20,482 dolardan işlem gören verilerimiz için güncel. Kasım 2021 itibariyle, yaklaşık 69.000 dolardan işlem gördü. Kripto piyasası gibi, ABD borsasındaki yatırımcılar da hisselerini satıyorlar. Böylece kripto ve ABD borsalarının çok kötü bir yıl geçirmesine neden oluyor.

coinprojesi.com alksndma
abd merkez bankası başkanı powell, bitcoin (btc) çöküşünün makroekonomik bir anlamı olmadığını söyledi! 4

Stablecoinler hakkında Jerome Powell görüşü

Powell, stablecoin’ler hakkındaki görüşlerini de paylaştı. Stablecoin’ler, USD gibi 1:1 bazında itibari paraya sabitlenmiş dijital para birimleridir. Bitcoin ve diğer kriptolardan daha kararlıdırlar. Birçok kripto piyasası katılımcısı, stabilcoinleri kripto piyasasının direği olarak görmektedir.

Powell’ın stablecoin’ler hakkındaki yorumları, bunların hala yeni ve gelişmekte oldukları yönündeydi. Ancak stabilcoin sektörünün de oluşturuldukları amaca uyacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Terra ağının algoritmik bir sabit parası olan TerraUSD’nin (UST) son çöküşü, yetkililerin dikkatlerini sabit paralara odaklamasına neden oldu. ABD Başkanı Joe Biden, biz mali düzenleyicilere onları düzenlemenin yollarını arama talimatı verdi.

Yorumlar Bitcoin’i etkilemiyor

Powell’ın Çarşamba günü verdiği ifade, yatırımcıların ABD’nin resesyona girmek üzere olduğuna dair korkularını doğruladı. Fed başkanı, Fed’in enflasyon oranını Fed’in hedefine nasıl düşürmeyi planladığı konusunda tatmin edici cevaplar sağlayamadı.

Powell, yalnızca işgücü piyasası koşullarının Fed’in faiz oranlarını artıracağı seviyeyi belirleyeceğini söyledi. Ancak korku ve açgözlülük endeksi Çarşamba günü 10/100’ün altından toparlandıktan sonra 11/100’de kaldı.

Mevcut veriler, olası yakın vadeli piyasa oynaklığına işaret ediyor. Ancak, enflasyonun yakın zamanda Fed’in hedefine düşmesi pek olası değil. Enflasyon devam ederse ve ekonomik koşullar düzelmezse, bitcoin ve daha geniş kripto piyasası düşüşünü sürdürecek. Geçen ay, Fed enflasyonu kontrol etmek için oranları 75 baz puan artırdı – 1994’ten bu yana bir ilk.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir