Almanya’da Bir Yıldan Fazla Tutulursa Bitcoin Vergilendirilecek!


bitcoin
almanya'da bir yıldan fazla tutulursa bitcoin vergilendirilecek! 2
  • Almanya Maliye Bakanlığı, borç verme, stake etme, madencilik, ticaret ve daha fazlasıyla mücadele eden ilk kapsamlı düzenlemeler olan kripto vergilendirmesi için yeni yönergeler yayınladı.
  • En etkili olanlardan biri, kripto en az bir yıl boyunca tutulursa hükümetin Bitcoin kazançlarını vergilendirmemesidir.

Almanya, gelişen kripto para birimi endüstrisini vergilendirmeye ilişkin ilk kapsamlı kılavuzunu yayınladı. Şartlardan biri, kripto en az bir yıl boyunca tutulursa ülkenin Bitcoin kazançlarını vergilendirmeyeceği.

Bakanlığın basın açıklamasında, Alman Maliye Bakanlığı’nın (BMF) yönergeleri yayınlamadan önce federal eyaletlerin en yüksek vergi makamlarına danıştığı belirtildi. Düzenleyicilere, kripto şirketlerine ve sıradan tüccarlara rehberlik sağlamayı amaçlamaktadır.

Yönergeler, kripto ile ilgili her şeyi inceleyerek, onları bugüne kadar dünyanın en kapsamlıları arasında yapıyor. Bitcoin‘de bilindiği gibi blok oluşturma veya madencilik ile “stake etme, ödünç verme, hard fork’lar, airdrop’lar, gelir vergisi kanunu kapsamında kamu hizmeti ve güvenlik belirteçlerinin özel özellikleri ve çalışan geliri olarak belirteçler” ile ilgilenirler.

Parlamento Devlet Sekreteri Katja Hessel, en etkili rehberin ne olabileceğine dikkat çekti:

Özel şahıslar için satın alınan Bitcoin ve Eter’in satışı bir yıl sonra vergiden muaftır. Örneğin, bitcoin daha önce borç vermek için kullanılmışsa veya vergi mükellefi, bloklarını oluşturması için bir başkasının hissesi olarak eter sağladıysa, son tarih on yıla uzatılmaz.

Daha önce teklif, vergiden muaf tutma süresinin 10 yıl olması yönündeydi.

Bakanlık ayrıca kripto düzenlemeleri üzerinde çalışmaya devam etme ve yönergeleri iyileştirme sözü verdi.

“Elbette, BMF mektubunun yakında resmi olarak yayınlanması, konuyla ilgili tartışmamızın sonu değil, bir ara sonuçtur. ‘Kripto dünyasının’ hızlı gelişimi, konularımızın bitmemesini sağlar. Hessel, işbirliği yapma ve kayıt tutma yükümlülüklerine ilişkin ek bir mektup hâlihazırda devam etmektedir” dedi.

Vergi yönergeleri, Almanya‘nın ülkeyi bir Avrupa kripto merkezi yapmak için yaptığı son hamledir. Birincisi, 620 doların altındaki kripto satışından elde edilen kazançlar vergiden muaftır. Ayrıca ülke resmi olarak Bitcoin‘i vergi kararları konusunda bir para birimi olarak göreceğini söyledi.

Resmi bir belge şunları söyledi:

Sanal para birimleri, alternatif bir sözleşmeye dayalı ve acil ödeme aracı olarak işleme dahil olan kişilerin bu sözde sanal para birimleri kabul edildiği sürece, yasal ödeme araçlarına eşdeğer hale gelir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir