Kazakistan Artık Kripto Borsalarının Banka Hesaplarına Sahip Olmasına İzin Verecek!


kazakistan
kazakistan artık kripto borsalarının banka hesaplarına sahip olmasına i̇zin verecek! 3

Kazakistan, Astana Uluslararası Finans Merkezi’nin ekonomik bölgesinde bir kripto para birimi pilot projesi başlatmaya hazır. Bu, değişim platformlarının bu yıl içinde Astana Uluslararası Finans Merkezi’nde yasal bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

Ülke ayrıca kripto madenciliğini düzenlemede ilerleme kaydediyor, ancak şimdi ülkede dijital varlıkların benimsenmesini desteklemek için bir adım daha attı. Bu büyük hamle, Binance CEO’su Changpeng Zhao‘nun ülkeyi ziyaret etmesinin hemen ardından geldi.

Bu pilot proje, döviz platformları ile ülkenin bazı yerel bankaları arasında bir tür işbirliği olacaktır. Bu haber, Kazakistan Cumhuriyeti Dijital Geliştirme, Yenilikler ve Havacılık Endüstrisi Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Pilot projenin onaylanması kararı, borsaların bankalarla etkileşimi sırasında uygulanacak kuralları oluşturan özel bir çalışma grubu tarafından alındı.

Kazakistan’ın Kripto Pilot Projesi Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bu hareket, öncelikle değişim platformları ve ikinci kademe Kazakistan bankaları arasında bir işbirliğini kolaylaştıracak. Yukarıda belirtildiği gibi, bildirildiği gibi, kripto borsaları ve bankalar tarafından uyulacak bu yönergeleri formüle eden özel bir çalışma grubu vardı.

İlgili çalışma grubu, Dijital Kalkınma Bakanlığı, Ulusal Banka, Finansal İzleme Ajansı, Finansörler Birliği, Astana Uluslararası Finans Merkezi temsilcileri ve ayrıca finans ve dijital varlık piyasası paydaşlarından oluşmaktadır.

Bildirildiğine göre, pilot proje 2022’nin sonuna kadar faaliyet gösterecek.

Ayrıca, kripto borsası ile ikinci kademe bankalar arasındaki ortaklığın, borsalara dijital varlıkları veya kripto para birimlerini kullanmalarına izin verecek lisansı vereceğinden bahseder.

Bu lisans, yeni kurulan Astana Finansal Hizmet Otoritesi (AFSA) tarafından verilecektir. Ayrıca, Kazakistan’ın bölgesel kripto merkezi olarak daha da geliştirilmesi için bir plan taslağı hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Kapanış yönergeleri Astana Uluslararası Finans Merkezi (AIFC) web sayfasına yüklenecektir.

Güvenilir ve Sürdürülebilir Şirketlerin Ülkede Faaliyet Gösterebileceği Bir Ortam Yaratmak

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Kazakistan‘ın dijital varlık düzenlemelerini geliştirme ve formüle etme konusundaki ilk adımını atmasına yardımcı olmuştu.

Ülkenin kripto para birimi endüstrisini geliştirmeye karar verdiği bildirildi. Binance ve Kilit Bakanlıkların yardımıyla Astana Hub, uluslararası bir dijital varlık merkezine dönüşecek.

AFSA Başkanı Nurhat Kushimov, komitenin misyonunun sürdürülebilir ve güvenilir şirketler için bir ortam yaratabilmek olduğunu söyledi.

Astana Finansal Hizmet Kurumu, Kazakistan’daki fintech şirketlerinin faaliyetlerini düzenlemekten sorumlu tek kuruluştur. Lisansı bir fintech şirketine vermeden önce, derin ve kapsamlı bir geçmiş kontrolü yapıyoruz ve bundan sonra da sürekli denetimini sürdürüyoruz.

Mayıs ayında, Kazak parlamentosu, madencilik kurumları tarafından elektrik fiyatına bağlanacak kripto madenciliği vergisini getirmek için ulusal vergi kanununda yapılan değişikliklerin ilk okumasında kabul etmişti.

coinprojesi.com btcusd 2022 06 16 23 17 04 1536x670 1
kazakistan artık kripto borsalarının banka hesaplarına sahip olmasına i̇zin verecek! 4

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir