Hong Kong’da Kripto Suçlarına Karşı Yeni Adımlar Atılıyor!


Hong Kong’da Kripto Ticaret Platformlarına Gözlemci Görev Gücü Kuruldu

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), kripto para birimi ticaret platformlarında olası yasa dışı hareketleri tespit etmek için özel bir takım kurulmasını öngören bir adım attı. Bu karar, JPEX skandalının etkisi altında alındı.

Hong Kong’un finansal denetim otoritesi olan SFC, Hong Kong Polis Gücü (HKPF) ile kripto para sektöründe olası yasa dışı faaliyetleri engellemek ve denetlemek amacıyla bir görev gücü kurdu. Bu görev gücü, HKPF’nin Ticari Suç Bürosu, Siber Güvenlik ve Teknoloji Suç Bürosu, ve Mali İstihbarat ve Soruşturma Bürosu gibi birimlerinden uzmanları barındıracak.

kripto para hongkong
hong kong'da kripto suçlarına karşı yeni adımlar atılıyor! 2

28 Eylül’de gerçekleştirilen üst düzey bir toplantı sonrasında bu işbirliğine resmi onay verildi.

Görev Gücünün Öncelikli Hedefleri

  • Kripto ticaret platformlarıyla ilgili şüpheli eylemler ve ihlallere dair bilgilerin etkin bir şekilde paylaşılmasını sağlamak.
  • Platformların risk değerlendirmesi için bir yapı oluşturmak.
  • Kripto platformları üzerindeki mevcut ve potansiyel soruşturmalar arasında daha yüksek bir koordinasyon oluşturmak.

JPEX‘in son skandalı, bu tür faaliyetlere karşı dikkati artırdı. İddialara göre, borsa son 20 ay içinde 190 milyon TRC20-USDT tokenini aklamıştı. Bu olayın ardından Hong Kong polisi, skandal ile bağlantılı olduğu düşünülen 11 kişiyi gözaltına aldı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir