Binance CEO’su CZ, Tarihin En Çok Para Kaybeden Adamı!


binance
binance ceo'su cz, tarihin en çok para kaybeden adamı! 2
  • Changpeng Zhao, bu yılki kripto piyasası çöküşünden sonra servetini 87 milyar dolar sildikten sonra tarihteki en çok parayı kaybeden adam olarak seçildi.
  • CZ, bir zamanlar yatırım yaptığı şirketler dot com balonu çöktüğünde 77 milyar dolar kaybeden SoftBank kurucusu Masayoshi Son’u geride bıraktı.

Changpeng Zhao‘nun birçok unvanı var. Kriptodaki en zengin adam, dünyanın en büyük kripto borsasının kurucusu ve sektörün en büyük seslerinden biri. Peki ya dünyanın en büyük kaybedeni? Bu, pek çok insanın milyarderle ilişkilendirdiği bir şey değil, ancak bir raporun ortaya koyduğu gibi, bu onun en son (ve muhtemelen en istenmeyen) unvanı.

Popüler olarak bilindiği gibi CZ, bir süredir kriptodaki en zengin adamdı. Servetinin büyük çoğunluğu, işlem hacmine göre en büyük kripto borsası olan Binance‘deki hissesine bağlı. Ayrıca, sektöre erken giriş yapan diğer kripto paraların yanı sıra onaylanmamış miktarda Binance Coin jetonlarına da sahiptir.

CNF’nin bildirdiği gibi, CZ bu yılın başlarında hem kripto hem de geleneksel finans alanındaki en zengin adamdı ve 40 yılı aşkın süredir sektörde olan eski bankacılık gurularını geride bıraktı.

Ancak kripto piyasası çöktükçe CZ‘nin serveti de çöktü. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, şimdi 14.9 milyar dolar değerinde. Son birkaç gün içinde 325 milyon dolar ve bugüne kadar ise şaşırtıcı bir şekilde 80,9 milyar dolar kaybetti. Serveti birkaç gün önce 11 milyar dolara düştü.

Bu, CZ’yi dünyanın gelmiş geçmiş en büyük kaybedeni yapıyor.

İstenmeyen rekor daha önce yatırım devi SoftBank’ın kurucusu Masayoshi Son’a aitti. Son, teknoloji girişimlerinde agresif bir yatırımcıdır ve bazıları, Çinli firma halka arz edildiğinde 60 milyar dolara dönen Alibaba’ya 20 milyon dolarlık bir yatırım gibi kesinlikle harika oldu. Ancak WeWork gibi diğerleri milyarlarca dolarlık felaketler oldu.

Nokta dönemi boyunca, Son teknoloji girişimlerine yüz milyonlarca yatırım yaptı ve hepsi yükseldikçe serveti 78 milyar dolara çıktı. Sonra balon patladı ve serveti 1.1 milyar dolara kadar indi. Bu, ona dünyanın en büyük kaybedeni unvanını veren 76.9 milyar dolarlık bir kayıptı. CZ onu tahttan indirene kadar bu unvanı yaklaşık yirmi yıldır elinde tutuyor.

Kripto pazarları tekrar toparlandığında CZ büyük olasılıkla eski ihtişamına geri dönebilecek. Ama belki de bu sefer portföyünü böylesine sarsıcı bir çöküşten kaçınmak için çeşitlendirmiş olacak ki dün ifşa ettiği bir şeyi yapmadığını söyledi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir