Tayland Kripto Ödemelerini Yasakladı!


tayland
tayland kripto ödemelerini yasakladı! 2
  • Tayland SEC, yüksek oynaklıklarının ve merkez bankasının bunları düzenleyememesinin büyük bir risk oluşturduğunu söyleyerek bir ödeme aracı olarak kriptoyu yasakladı.
  • Bununla birlikte, bunun ülkede büyük ölçüde benimsenen genel olarak kripto para birimlerine yönelik bir yasak olmadığını açıkça belirtti.

Hareketi ilk yapan El Salvador oldu ve Paraguay ve şimdi Malezya gibi diğerleri, gemiye atlamayı ve Bitcoin’i yasal ihale haline getirmeyi tartıyor. Bununla birlikte, ülkenin menkul kıymetler düzenleyicisi 1 Nisan’dan itibaren Bitcoin ödemelerini yasakladığı için Tayland onlardan biri olmayacak.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bugün yaptığı bir duyuruda, ülkenin finansal istikrarını etkileyebileceğine inandığı için kripto ödemelerini yasakladığını ve ülke ekonomisi için büyük bir risk oluşturduğunu belirtti.

Diğer birçok düzenleyicide olduğu gibi, SEC, sağlam paranın niteliklerinden yoksun olduğunu söyleyerek kripto kullanımını para birimi olarak itibarsızlaştırdı. Oynaklığı ödemeler için uygun değilken, siber hırsızlık riskinin yüksek olması onu kitleler tarafından kullanılmasını güvensiz kılıyor.

Ayrıca SEC, kripto paranın kara para aklama için kullanılabileceğini söyledi.

Endişeler geçerli olsa da, modası geçmiş. Blockchain’in halka açık, açık ve değişmez doğası nedeniyle kripto paranın kara para aklamanın en az etkili yollarından biri olduğu kanıtlanmıştır. Suç işlemek için kriptoya güvenen suçlular, Bitfinex yıllarından 4,5 milyar dolar çalan New Yorklu çiftten ABD’de fidye ödemeleri talep eden ortalığı kasıp kavuran bilgisayar korsanlarına kadar kolayca takip edildi.

Ancak SEC, Tayland‘da kriptoyu yasaklamıyor. Taylandlı yatırımcılar milyonlarını kriptoya aldılar. Chainalysis Küresel Kripto Evlat Edinme Endeksi, Tayland’ı evlat edinme için küresel olarak 12. ve alınan zincir üstü değer için Brezilya, Çin ve Filipinler’in önünde 7. sıraya yerleştirdi.

Tayland kripto ödemelerini yasaklarken, başka bir Asya ülkesi BTC‘yi yasal ihale haline getirmeyi düşünüyor. CNF’nin bildirdiği gibi, Malezya İletişim Bakanlığı, El Salvador‘un ayak izlerini takip etmeyi ve kriptoyu yasal ihale haline getirmeyi teklif etti. Bununla birlikte, ülkenin merkez bankası uzun süredir Bitcoin karşıtı.

El Salvador için, Bitcoin’i yasal ihale yapma hamlesi, Başkan Nayib Bukele’nin beklediği kadar sorunsuz olmadı. En son gerilemede, ülkenin Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, 15-20 Mart tarihleri ​​arasında sunulması planlanan 1 milyar dolarlık Bitcoin fonunun ertelendiğini duyurdu.

Bakan, ertelemeyi Ukrayna’daki savaşın getirdiği zorlu piyasa koşullarına bağladı.

Bence zamanı değil. Gezegende bazı hareketler var.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir