SEC, Kripto Pazarlarını ve İlgili Suçları Denetleyen Uygulama Birimini Hızlandıracak!


sec
sec, kripto pazarlarını ve i̇lgili suçları denetleyen uygulama birimini hızlandıracak! 2
  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), uygulama biriminin boyutunu artırarak kripto suçlarını ikiye katladığını belirtti.
  • Daha önce Siber Birim olarak bilinen İcra Dairesi bünyesindeki birimin adı Kripto Varlıklar ve Siber Birim olarak değiştirilecektir.

FBI, kripto ile ilgili suçlara odaklanan yeni bir birim ile uygulama çabalarını hızlandırma planlarını açıkladıktan aylar sonra, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bir basın açıklamasında, kripto suçlarını artırarak kripto suçlarını ikiye katladığını belirtti. Kripto pazarlarını ve ilgili suçları denizaşırı ülkelerdeki uygulama biriminin büyüklüğü yaklaşık 50 özel pozisyona.

Ayrıca, eskiden Siber Birim olarak bilinen İcra Dairesi bünyesindeki birimin adı Kripto Varlıklar ve Siber Birim olarak değiştirilecektir. 2017’den bu yana birim, dolandırıcılık ve kayıt dışı kripto varlık teklifleriyle ilgili yaklaşık 80 dava açtı. Bu, 2 milyar dolardan fazla parasal rahatlama sağladı. SEC Başkanı Gary Gensler’e göre, bu birim 20 ek pozisyon alacak.

İcra Dairesi’nin Kripto Varlıkları ve Siber Birimi, kripto piyasalarında yatırımcılardan yararlanmak isteyenlere karşı başarılı bir şekilde düzinelerce dava açtı. SEC, bu kilit birimin boyutunu neredeyse iki katına çıkararak, siber güvenlikle ilgili ifşa ve kontrol sorunlarını belirlemeye devam ederken kripto piyasalarındaki yanlışları denetlemek için daha donanımlı olacak.

Gensler’e göre, ABD en büyük sermaye piyasasına sahip. Daha fazla yatırımcı kripto pazarına erişmeye devam ettikçe, korunmaları için kaynak ayırmanın son derece önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Birim siber bağlantılı tehditlerin sorumluluğunu üstlenecek – SEC Başkanı

SEC başkanı ayrıca, komisyonun kripto platformları, sabit paralar ve jetonlar üzerinde mutlak kontrol altına alma çabası konusundaki tutumunu belirtti. Daha önce SEC personeline farklı alanlara odaklanan uygun kripto düzenlemeleri yapma talimatı verdiğini açıkladı. Şimdilik birimi, “Kripto varlık teklifleri, Kripto varlık borsaları, Kripto varlık kredileri ve hisse senedi ürünleri, Merkezi olmayan finans (DeFi) platformları, Fungable olmayan tokenler (NFT’ler) ve sabit paralar” üzerine odaklanacak.

Birimin sorumluluğu, siber tehditlerle de suçlandığı için kriptoyla ilgili suçların ötesine geçiyor. Ayrıca, siber bağlantılı riskleri ve olayları ifşa etmedikleri ve yeterli siber güvenliği sağladıkları için halka açık şirketlere ve SEC tescil ettirenlerine karşı harekete geçmeyi başardı.

Ek pozisyonun, araştırmacı personel avukatları, denetçiler, dolandırıcılık analistleri vb. rütbesine büyük bir destek olacağını belirtti.

SEC‘in Uygulama Birimi Direktörü Gurbir S. Grewal, birimin yatırımcılar için büyük bir fayda sağlayacağına inanıyor.

Kripto pazarları son yıllarda patladı ve perakende yatırımcılar bu alandaki suistimallerin yükünü taşıyor. Bu arada, siber bağlantılı tehditler finansal piyasalarımız ve katılımcılarımız için varoluşsal riskler oluşturmaya devam ediyor. Desteklenen Kripto Varlıklar ve Siber Birim, bu kritik zorluklar karşısında yatırımcıları koruma ve adil ve düzenli piyasalar sağlama konusunda ön saflarda yer alacak.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir