Rusya Kripto Para Birimlerini Yasal Bir Para Birimi Olarak Kabul Edecek!


coinprojesi.com sasdjadl
rusya kripto para birimlerini yasal bir para birimi olarak kabul edecek! 2
  • Rusya şimdi kriptoyu bir “para birimleri analoğu” olarak tanımaya hazırlanarak “dijital para endüstrisini gölgelerden” çıkarıyor.
  • Kripto paranın yasa dışı amaçlarla kullanılmasını önlemek ve getirebilecekleri finansal riskleri azaltmak için yeni yasaya bazı kurallar eşlik ediyor.

Rusya’daki kripto para birimleri konusundaki kararsızlık yakında sona erecek. Yerel haberlere göre, ülkedeki yetkililer kripto varlıklarını bir para birimi biçimi olarak tanımayı planlıyor.

En geç 18 Şubat’ta yayınlanacak olan yasa tasarısı, kriptoyu dijital finansal varlıklardan ziyade ruble gibi bir “para birimlerinin analoğu” olarak tanımlayacak. Rus gazetesi Kommersant’a göre bu yasa, hükümet ve Rusya Merkez Bankası’nın Salı günü yayınlanan bir açıklamaya göre kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusunda fikir birliğine varmasının ardından geldi. Karar alma sürecine, diğerlerinin yanı sıra Federal Güvenlik Servisi, Federal Vergi Servisi ve Maliye ve İçişleri bakanlıkları da dahil olmak üzere birçok Rus düzenleyici ve yasa koyucu da dahil oldu.

Rusya ve kripto endüstrisi

Hareket, özellikle geçmişte kripto para birimleriyle ilişkili finansal ve tüketici riskleri konusunda defalarca uyarmış olan banka için önemli bir arsa bükümüdür. Örgüt, Ocak ayı sonlarında kripto ve kripto ile ilgili tüm faaliyetler için kapsamlı bir yasak bile önerdi.

Bununla birlikte, başka bir kripto dönüştürücü olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son zamanlarda fazla elektriği, iyi eğitimli personeli ve nispeten ucuz güç oranları nedeniyle ülkenin kripto madenciliğinde “rekabet avantajına” dikkat çekti. Aynı zamanda, birleşik bir kripto cephesi oluşturmak için ülkenin merkez bankasıyla görüşmeyi planladı.

Rusya artık yeni yasanın getirdiği koşullara uyum sağlamaya hazırlanıyor. Bildirildiğine göre, yeni mevzuat kripto kullanımının “hukuk sektörüne” özel olacağını belirtiyor. Kripto para kullanan kişi veya kuruluşların, bankacılık sistemi veya lisanslı aracılar aracılığıyla uygun kimlik kontrolleri yapmaları gerekecektir.

Ek olarak, kripto kullanıcılarının 600.000 rubleyi (kabaca 8.000 $) aşan işlemleri beyan etmesi gerekecek, aksi takdirde suç teşkil edecekler. Daha da fazlası, kriptoyu yasa dışı yollarla bir ödeme şekli olarak kabul eden herkes belirli para cezalarına çarptırılacak.

Diğer tarafda

Taslak belge notlarının kaba bir çevirisi:

Kripto paraların dolaşımına ilişkin kuralların ve kontrol önlemlerinin oluşturulması, finansal sistemin istikrarına yönelik tehdidi en aza indirecek ve kripto para birimlerinin yasadışı amaçlarla kullanımını azaltacaktır, çünkü dolaşımlarıyla ilgili operasyonların segmentinde tam bir yasaklama imkansızdır.

Ayrıca, kripto endüstrisi için doğrudan bir yasağın veya düzenlemenin yokluğunun yalnızca “kayıt dışı ekonominin payında bir artış, dolandırıcılık vakalarında artış ve bir bütün olarak endüstrinin istikrarsızlaşması” ile sonuçlanacağını kabul ediyor.

Açıklamada, “Konseptin uygulanması, gerekli düzenleyici çerçevenin oluşturulmasını sağlayacak, dijital para endüstrisini gölgelerden çıkaracak ve yasal iş faaliyetleri olasılığını yaratacak” diye ekliyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir