Bitcoin Madencileri, Fiyat Çöküşü Sırasında İşletme Maliyetlerini Karşılamak İçin Varlıklarını Satmak Zorunda Kaldı!


bitcoin
bitcoin madencileri, fiyat çöküşü sırasında i̇şletme maliyetlerini karşılamak i̇çin varlıklarını satmak zorunda kaldı! 2
  • Bitcoin madencileri, BTC fiyat çöküşü sırasında işletme maliyetlerini karşılamak için Mayıs ürünlerinin çoğundan vazgeçti.
  • GPU madencileri grafik kartlarını açık piyasada satıyorlar ve analistler madenci krizinin Bitcoin fiyatının dibe vurduğunun bir işareti olabileceğine inanıyor.

Son Bitcoin (BTC) fiyatının 20.000 dolara düşmesi, BTC madencilerini korkunç bir duruma soktu. Son fiyat düşüşünün ortasında, bazı büyük madenciler, işletme maliyetlerini karşılamak için BTC varlıklarını tasfiye etmek zorunda kaldı.

Arcane Research’ten gelen son veriler, Bitcoin madencilerinin mevcut durumu hakkında bazı şok edici gerçekler sunuyor. Verilere göre, Bitcoin madencileri Mayıs ayı hasatlarının tamamını, yani geçen ay Bitcoin üretiminin yüzde 100’ünü satmak zorunda kaldı. Bitcoin madencilerinden yapılan satışlar, özellikle son birkaç hafta içinde yoğunlaştı.

2022’nin ilk dört ayında, Bitcoin madencilik çiftlikleri aylık üretimlerinin yalnızca yüzde 30’unu sattı. Satış, Mayıs ayının son ayında 3 kat arttı. Rapora göre, satış oranının Haziran ayında bu ay daha da artması bekleniyor.

Şu anda, halka açık Bitcoin madencileri, toplam Bitcoin ağı hash oranının sadece yüzde 20’sini oluşturuyor. Bitcoin madencileri, toplamda 800.000 Bitcoin tutan tüm Bitcoin madencilik topluluğuyla en büyük balinalardan biridir. Bu toplam rakamlardan, kamu madencileri 46.000 BTC’ye sahip. Bununla birlikte, halka açık Bitcoin madencileri tarafından tetiklenen satış çılgınlığı, ek satış baskısını tetikleyebilir.

Bitcoin fiyatı 18.000 doların altına düştüğünde, “madencilerin akışı değiştirme” metriği önemli ölçüde arttı. BTC’nin madencilerden borsalara transferini gösteren bu ölçüm, Ocak 2021’de en son görülen seviyelere önemli ölçüde yükseldi.

Terahash bazında madenci gelirini gösteren Bitcoin hash fiyatı olarak adlandırılan başka bir ölçüm de 1,5 yılın en düşük seviyesine önemli ölçüde düştü.

Bitcoin madencisinin kapitülasyonu ve kredi geri ödemesi

Bitcoin Hash Ribbon göstergesine göre, Bitcoin madencileri aşırı sıkıntı içindeler ve şu anda teslim oluyorlar. Bu aynı zamanda birkaç madencinin karlılık eksikliği nedeniyle makinelerinin fişini çektiğini de gösteriyor.

Başka bir rapor da Bitcoin madenciliğinin artık karlı olmadığını ve bu nedenle madencilerin piyasada grafik kartlarını sattığını gösteriyor. Rapor şunları ekliyor:

\Madencilik kartları Çin’de satılıyor. Açık artırmalar, RTX 3060 Ti modellerini 300 ila 400 ABD Doları veya daha düşük bir fiyata satıyor.

Öte yandan, bazı popüler madenciler de BTC varlıklarını kredi geri ödemeleri için satıyorlar. Kanada merkezli Bitcoin madencilik devi Bitfarms, geçtiğimiz günlerde holdinginin %50’sini tasfiye etti. Şirket, Galaxy Digital’den aldığı 100 milyon dolara karşı kısmi ödeme yapmak için geçen hafta 62 milyon dolara 3000 BTC sattı. Bitfarms’ın baş finans sorumlusu Jeff Lucas şunları söyledi:

Piyasalardaki aşırı oynaklık göz önüne alındığında, likiditeyi artırmak ve bilançomuzu kaldıraçtan arındırmak ve güçlendirmek için aksiyon almaya devam ettik.

Uzun vadeli BTC fiyat takdirinde yükselişe devam ederken, bu stratejik değişiklik, birinci sınıf madencilik operasyonlarımızı sürdürmek ve iyileştirilmiş madencilik ekonomisi beklentisiyle işimizi büyütmeye devam etmek için en önemli önceliklerimize odaklanmamızı sağlıyor.

Ancak Bitcoin yatırımcılarının bu aşamada vazgeçmeleri için doğru bir zaman olmayacak. Birçoğu, bu madenci krizinin aynı zamanda güçlü bir dip sinyali olabileceğine inanıyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir