Kripto İle Fentanil İşinde Sekiz Çinli Firmaya ABD Adalet Bakanlığı’ndan Suçlama!


ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), fentanil üretimi ve dağıtımında aktif olan Çin menşeli firmaları ve çalışanlarına sekiz dava açıkladığını duyurdu.

Bu firmaların, işlemlerini ve kimliklerini saklamak amacıyla kripto paraları da dahil olmak üzere farklı ödeme yöntemlerini tercih ettiği belirtildi.

Hebei Shenghao İthalat ve İhracat Şirketi ile ilişkilendirilen Qingsong Li ve Chunhui Chen’in, kimyasal maddelerle ilgili transferler için kripto cüzdanlarını yönettikleri saptandı.

Bir diğer şirket olan Hubei Guanlang Biyoteknoloji’den Wei Zhang’ın ise opioid bileşenlerine yönelik işlemleri yürüten kripto cüzdanlarına erişimi olduğu ortaya konuldu.

abd adalet bakanligi 1
kripto i̇le fentanil i̇şinde sekiz çinli firmaya abd adalet bakanlığı'ndan suçlama! 2

ABD Hazine Müsteşarlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), bu uyuşturucu ticaretinde rol oynayan şahıs ve kuruluşlara cezai yaptırımlar getirdi. Toplamda 19 kripto adresi yaptırım listesine eklendi, bu adresler arasında Bitcoin, Ethereum, Tether ve Tron cüzdanları bulunmaktadır.

Yalnızca beş bireyin ilişkilendirildiği 28 firma arasında bulunan bu adreslerin dördü, Kanada’nın Vancouver kentinde faaliyet gösteren Valerian Labs‘a aitti.

Hazine, uyuşturucu ağı lideri olarak bilinen Du Changgen‘e yaptırım uygulasa da, kripto cüzdan adresleri bu yaptırımlar arasında yer almadı.

Blockchain şirketi Elliptic’in önceki açıklamaları, ABD Senatörü Elizabeth Warren‘ın kripto düzenlemesi için çağrı yapmasına neden olmuştu. Adalet Bakanlığı ise Haziran’da kripto para kullanımıyla öne çıkan Çinli fentanil üreticilerine karşı adım atmıştı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir