Eski Goldman Sachs Başkanı, Çin ve Hindistan’ın ABD Dolarının Düşüşünü Hızlandırabileceğini Söyledi


Goldman Sachs Varlık Yönetimi’nin eski başkanı Lord Jim O’Neill’a göre, dünya ekonomisinin iki devi, ABD dolarının küresel rezerv para birimi statüsünü sarsma potansiyeline sahiptir.

O’Neill, Rusya tarafından finanse edilen RT’ye verdiği röportajda, ABD‘nin doların üstünlüğünü sürekli olarak koruma olasılığının düşük olduğunu belirtiyor.

“Sonuçta, Birleşik Krallık örneğinde olduğu gibi, dünyada en yaygın kullanılan para birimi, en önemli ekonomilere sahip ülkelerin para birimi haline gelecektir. Bu nedenle, doların ebediyen hüküm süreceği düşüncesi muhtemelen pek gerçekçi değil.”

goldman sachs başkanı
eski goldman sachs başkanı, çin ve hindistan'ın abd dolarının düşüşünü hızlandırabileceğini söyledi 2

O’Neill, doların ne zaman tahtını kaybedeceği konusunda kesin bir fikre sahip olmadığını söylüyor ve doların düşüşü hakkındaki tartışmaların on yıllardır süregeldiğini vurguluyor.

O’Neill, başlangıçta Brezilya, Rusya, İran ve Çin’in ekonomik birliğini temsil eden BRIC terimini yaratmıştı. Şimdi ise Güney Afrika’nın da dahil olduğu BRICS, ABD’nin mali üstünlüğüne meydan okuyan bir yapıyı temsil ediyor. O’Neill, Çin ve Hindistan’ın gündemlerini uyumlu hale getirebilmesi durumunda bunun gerçekleşebileceğini belirtiyor.

“Doların sonu hakkında ilk defa konuşulmuyor, ancak bu tür tartışmalar iki yılda bir tekrarlanıyor ve henüz gerçekleşmedi. İngiliz sterlininin tarihine ve dünya finans piyasalarındaki egemenliğine bakarsanız, Birleşik Krallık ekonomisinin küresel GSYİH’daki payı çok daha az olduğu dönemlerde bile devam etti…

Bir noktada dolar, egemenlik statüsünü yitirecek. Bence Çin ve Hindistan, gelişmekte olan dünyanın en büyük iki ülkesi ve her biri bir milyardan fazla nüfusa sahip olan tek iki ülke olarak, konular üzerinde güçlü bir şekilde anlaşabilirlerse, bu durum doların egemenliğinin sonunu hızlandırabilir…”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir