Neden Tüm Kripto Platformları Gözetim Dışı Değil?


kripto
neden tüm kripto platformları gözetim dışı değil? 2

Bir saniye için güvenlik hakkında konuşalım. Özellikle, paranızı nasıl koruyacağınızı. İster nakit, ister banka hesabı, kripto, isterse yatağınızdaki birkaç altın külçe olsun, unsurlar aynıdır. Koruma ve erişilebilirlik arasında bir ödünleşiminiz var. Paranızı Fort Knox’taki bir kasaya koyarsanız, muhtemelen çok güvenlidir. Ancak Milano seyahatiniz sırasında bir kapuçino almanıza yardımcı olmayacaktır.

Öte yandan, yanınızda büyük bir 100 Euro’luk banknot varsa, o lezzetli kapuçinoyu satın almak sorun değil. Ancak, paranızı çektiğinizi, kahveyi ödemek için bir tanesini soyduğunuzu ve geri kalanını arka cebinize koyduğunuzu gören yüzlerce insandan… dışarı.

Kripto için aynı ödünleşimlere sahipsiniz ve kripto varlıklarınızı kurmadan önce vermeniz gereken bazı önemli kararlar var. Küçük varyasyonlar olsa da, iki ana kripto cüzdan türü vardır: saklamalı ve saklamasız. Her birine bakalım, her biri için bu “koruma/erişilebilirlik” dengesinin nerede olduğunu görelim ve hangisinin en iyi olduğunu belirleyip belirleyemeyeceğimize bakalım.

Tehdit

Her bir türü ele almadan önce, bu tehditlerin bazılarının nereden geldiğini belirtmek faydalı olabilir. Günün sonunda, bir kripto “cüzdanı” gerçekten sadece bir şifreye benzeyen bir dizi anahtardır. Gerçek fonlar değişmez blok zincirindedir, ancak sahibinin adresi, bunların size ait olduğunu gösterir. Birisi anahtarlarınıza erişirse, sahibinin adını sizden onlara değiştirebilir; bu, cüzdanınızdan para çalmaya benzer, ancak dijital olarak.

Peki kripto dünyası ne tür sorunlar gördü? Ne yazık ki, bir dizi büyük ihlal veya hırsızlık oldu. Belki de en büyüğü, 2018’de borsadan yaklaşık 534 milyon USD’nin (eşdeğeri) çalındığı ünlü Coincheck Hack’tir. Diğer borsalar içeriden ve hatta bazen sahipleri tarafından soyuldu. Bu, sahibi Gerald Cotten’in kullanıcılarının anahtarlarını elinde tuttuğu ve birkaç bin cüzdandan 200 milyon doların üzerinde para çaldığı QuadrigaCX için geçerliydi. Benzer şekilde BitGrail, yetkililerin kurucunun veya içeriden başka bir kişinin sorumlu olduğundan şüphelenmesiyle büyük bir ihlal yaşadı.

Devlet aktörleri bile kripto hırsızlığından sorumlu olabilir. ‘BlueNoroff’ olarak bilinen ve borsalara saldırmak ve hatta kimlik avı yapan kripto girişimleriyle çok meşgul olan bir Kuzey Koreli grup var.

Sonuç olarak, tehdit kripto sahipleri için gerçek. Hırsızlık, sahip olduğunuz her tür paranın başına gelebilir, ancak kriptoya yönelik kaçınılması gereken belirli tehditler vardır. Fonlarınızı saklama amaçlı veya saklama dışı bir cüzdanda tutabileceğinize göre, koruma ve erişilebilirliği dengeleyen en iyi seçenek nedir?

Gözaltı Dışı ve Gözaltı

Daha fazlasını öğrenmek isterseniz (Bitcoin.com’da olduğu gibi) birçok farklı kılavuz bulunduğundan, Gözetim Dışı ve Gözetim’in ayrıntılarına girmeyeceğiz. Birincil fark, bir saklama cüzdanı için, bir borsa veya bazı üçüncü tarafların özel anahtarınızı elinde bulundurmasıdır (paraya erişmenin tek yolu). Velayetsiz bir cüzdanla, anahtarlarınızı tutan tek kişi sizsiniz.

Bunun bazı belirgin avantajları vardır. Birincisi ve en önemlisi, kullandığınız platformlar ve borsalar saldırıya uğrarsa cüzdanınıza erişemezler. Bu bile tek başına velayetsiz cüzdana karşı saklamalı cüzdanın ne kadar daha güvenli olduğunu gösterir. Cüzdanlar arasında birinin zafer kazandığı ayrıntılı bir ileri geri yoktur. Gözaltına alınmayan cüzdan çok, çok daha güvenlidir. Neden? Niye? Çünkü borsaların ve platformların saldırıya uğradığı birçok durumda, bunun nedeni, çalışanlara yönelik kimlik avı veya ilgili saldırılardır ve tüm borsanın çökmesi için yalnızca bir çalışanın hata yapması yeterlidir. Bu, çalışanların hiçbirinin güvenliğinin ihlal edilmediğini varsayıyor; bu da her şeyin dijital, uzak ve çoğu durumda anonim olduğunu söylemek çok zor. Crypto, diğer endüstriler kadar güvenilir başlangıçlara, borsalara ve platformlara sahiptir. Bununla birlikte, önemli satış noktalarından biri, varlıklarınızın değerli eşyalarınızı korumak için yabancılara güvenmek zorunda olmadığı bir ortam tasarlamaktır. Bu yüzden “güvenilmez” terimi çok önemlidir. Sistem var ve birçok farklı insanı içeriyor. Ancak, fonlarınıza erişimi olan tek kişi sizsiniz.

Borsalar ve platformlar giderek daha fazla gözetim dışı bir duruşa geçiyor. Yukarıda listelenen Bitcoin.com platformu, konuyla ilgili önemli kripto bilgilerini ve eğilimleri toplamada liderdir. Kripto ihlalleriyle ilgili öğrenme kaynakları ve haberlere (genellikle saklama cüzdanlarıyla merkezi borsalara yöneliktir) ve hatta kendi borsasına (elbette, saklamaya tabi olmayan bir cüzdanla) sahiptir. Neden? Niye? Çünkü haber eğilimleri, emanet cüzdanının o kadar güvenli olmadığını gösteriyor. Ayrıca, anahtarlarınızı başka birine emanet ettiğinizde, size izin vermediği sürece erişimi kaybedersiniz. VERSE belirteci ekosistemi içinde kullanılır ve gözetimsiz cüzdanların sunduğu güvenliğe de dayanır.

Peki buradaki dezavantaj nedir? Korumaya ve erişilebilirliğe geri dönersek, bu, bir tarafın (gözaltına alınmayan) her ikisini de kazandığı nadir bir durumdur. Daha fazla koruma sunar ve sahibi olarak sizin için daha erişilebilirdir. En önemli dezavantajı, bir şekilde anahtarları kaybederseniz, cüzdanı açmanın kelimenin tam anlamıyla hiçbir yolu olmaması ve paranızın sonsuza kadar kaybolmasıdır. Bu bağlamda, bu özel anahtarları sizin tarafınızdan unutulmayacak, ancak başkaları tarafından erişilemeyecek şekilde saklamak için ne gerekiyorsa yapmanız gerekir. Özel anahtarlar da dahil olmak üzere en yakın akraba için bir vasiyet yazmak ve belgeyi gerçek bir kasada saklamak (kişiye bağlı olarak) akıllıca olabilir.

Her durumda, bazı kripto platformlarının emanet cüzdan yapılarını sürdürmesi garip görünüyor. Daha iyisi için kalıcı olarak bu değişimden sadece birkaç ihlal uzakta olabiliriz.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir