Metaverse, 2030 Yılına Kadar 5 Trilyon Dolar Değerinde Olabilir!


dolar
metaverse, 2030 yılına kadar 5 trilyon dolar değerinde olabilir! 2
  • Yakın zamanda yapılan bir anket, meta verinin 2030 yılına kadar 5 trilyon dolar değerinde olabileceğini ve e-ticaretin en büyük para üreticisi olduğunu gösterdi.
  • Yöneticilerin yaklaşık yüzde 95’i sanal teknolojinin kendi sektörleri üzerinde olumlu bir etkisi olacağını söylüyor.

Yeni araştırma, metaverse‘nin 2030 yılına kadar 5 trilyon dolarlık bir değerlemeye yükselebileceğini buldu. Ek olarak, e-ticaret, reklamların büyük ölçüde aynı şekilde faydalanmasıyla teknolojinin en büyük tüketicisi olacaktır.

“Metaverse’de Değer Yaratma” olarak adlandırılan rapor, küresel danışmanlık firması McKinsey & Company tarafından Çarşamba günü yayınlandı. İçindeki sonuçlar, iki ankete ek olarak, meta veri deposu benimsemedeki mevcut eğilimlerin analizine dayanmaktadır. Bir ankette 11 ülkeden 3.104 tüketiciyle anket yapıldı. Diğeri ise 10 ülkedeki 15 farklı sektörden 448 firmadaki yöneticilerden veri aldı.

Bundan McKinsey, metaverse’nin oyun, sosyalleşme, fitness, ticaret ve uzaktan öğrenmede en önemli olacağı sonucuna vardı. Tüketicilerin yaklaşık yüzde 60’ı bu etkinliklerden en az birini fiziksel alandan ziyade sanal alanda gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Ek olarak, meta veri deposuyla etkileşime giren tüketicilerin yüzde 79’u aynı yerden alışveriş yaptı.

Metaverse 5T $ değerlemesi çoğunlukla e-ticarete atfedilecek

Rapora göre, e-ticaret, yukarıdaki değerlemeye en büyük katkıyı yapacak ve 2030 yılına kadar 2-2,6 trilyon dolar getirecek. 206 milyar.

Yatırımcılar, yeni teknolojiye ilgi duyarak, onu geliştirmek ve desteklemek için önemli bahisler yaptılar. Mayıs ayının sonunda, meta-verse teknolojisi ve altyapısına yapılan yatırımlar 120 milyar dolara yükseldi. Bu, 2021’de enjekte edilen miktarın (57 milyar dolar) iki katından fazla. Raporun yazarları – Lareina Yee ve Eric Hazan – teknolojiyi internete benzeterek şunları söylüyor:

[Metaverse], üzerinde çalışabileceğimiz, yaşayabileceğimiz, bağlantı kurabileceğimiz ve işbirliği yapabileceğimiz bir sonraki platformdur.

Yöneticilere gelince, yüzde 95’i metaverse‘in kendi sektörlerini olumlu etkileyeceğinden emin. Üçüncüsü, sanal alanın operasyonlarını önemli ölçüde değiştireceğini söylüyor. Ek olarak, yüzde 25’i toplam marjinal büyümelerinin yüzde 15’inin önümüzdeki beş yıldaki metaverse atfedilebileceğini söylüyor. Yee, “yöneticiler genellikle çok fazla anlaşmaz” diyor, ancak meta veriye gelince, çoğu oybirliğiyle konuşuyor.

Belirsizlikler, zorluklar ve faydalar

Herhangi bir yeni teknoloji gibi, meta veri tabanında da şüphecilik bekleniyor. Yöneticilerin kabaca yüzde 31’i metaverse yatırımların geri dönüşünde belirsizliği dile getirdi.

Ancak metaverse’in coşkusu ve heyecanı yüksek olsa bile, Hazan kullanımında çeşitli zorluklara dikkat çekiyor. Yatırımcıların işgücünü metaverse ile ilgili yeni beceriler konusunda yeniden eğitmeleri gerekecek. Ayrıca “etik, güvenli ve kapsayıcı” deneyimler geliştirmeleri gerekecek.

Yee, yorumunda teknolojinin hala yeni ve gelişmekte olduğunu söyleyerek bitiriyor. Bu nedenle, bireysel içerik oluşturucuların ve büyük markaların faydalarından yararlanmak istiyorlarsa uzun vadeli düşünmeleri gerekiyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir