JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, ABD’yi Bekleyen İki Büyük Tehdidi Açıkladı!


JPMorgan’ın başında bulunan Jamie Dimon, Amerika’nın karşı karşıya olduğu iki önemli ekonomik tehdidi gündeme getiriyor.

Dimon, son röportajında ABD’nin ekonomisini zorlayabilecek iki büyük makro ekonomik unsura dikkat çekiyor. Bu faktörleri yakından izlediğini belirten Dimon, olası etkilerini tam olarak kestiremediğini ifade ediyor.

Dimon‘un dikkat çektiği ilk unsur, şu anda dünyada ve ABD’de barış zamanında gördüğümüz en yüksek seviyede olan mali harcamalar. Bu harcamaların, zaten var olan yüksek açıklarla birleştiğinde ve daha önce deneyimlemediğimiz bir niceliksel sıkılaştırmayla (QT) birlikte geldiğinde ne tür sonuçlar doğuracağı konusunda Dimon oldukça temkinli. Piyasaların bu duruma nasıl tepki vereceği konusunda belirsizlik yaşadığını belirtiyor.

jpmorgan
jpmorgan ceo'su jamie dimon, abd'yi bekleyen i̇ki büyük tehdidi açıkladı! 2

Uzun vadeli mali hareketlerin genelde enflasyonist etkilere yol açtığına işaret eden Dimon, petrol fiyatlarının, bazı emtia fiyatlarının ve ticaretin yapılandırılmasının enflasyonu artırdığını vurguluyor. Dimon, bu durumun faiz oranlarının daha da artmasına neden olabileceğini düşünüyor.

Fakat Dimon’a göre asıl endişe kaynağı jeopolitik gelişmeler. Ukrayna’da yaşanan insani kriz ve bu krizin yanı başında yaşanabilecek savaşın getireceği jeopolitik gerilim, Amerika ve Çin arasındaki küresel ilişkilere ve ticari anlaşmalara olumsuz etki edebilir.

Ayrıca Dimon, Federal Rezerv’in faiz oranlarını %7’ye kadar çıkartabileceği konusunda da uyarıyor. Bu artışın, ekonomik büyümenin ve enflasyonun yavaşlamasına, yani stagflasyona sebep olabileceğini belirtiyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir