Rapor: Rusya, Kripto Madenciliğinde ABD’ye Yaklaştı!


Rusya, dünya çapında Bitcoin (BTC) madencilik faaliyetlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra ikinci sıraya yükseldiği açıklanırken, ABD hâlâ lider konumda bulunuyor.

Kripto madenciliğindeki belirsizlik devam ediyor

Rus haber kaynağı Kommersant tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Rusya’nın ilk defa ikinciliğe yükselmesinin, ABD’deki düzenleme belirsizliğinin yakın zamanda sıralamayı etkileyebileceği bir döneme denk geldiğini belirtti.

“Rusya, kripto para madenciliğinde dünya genelinde ikinci sıraya çıktı. ABD ise liderliğini koruyor. Fakat, ABD’deki kripto paraların düzenlemesinde yaşanan belirsizlik, piyasanın yeni bir dağılıma yol açabileceği ihtimalini ortaya koyuyor.”

kripto para madenciliği
rapor: rusya, kripto madenciliğinde abd'ye yaklaştı! 2

Kommersant, ABD’ye benzer şekilde, Rusya’nın da kripto para ve madencilik sektöründe düzenleyici belirsizlikle mücadele ettiğini ifade etti.

“Uzmanlar, Rusya’da madencilere yönelik yasal çerçevenin henüz tamamlanmadığını vurgulamaktadır. Ayrıca, hem Rus aktörler hem de yurt dışındaki taraflar için yaptırım risklerinin arttığına dikkat çekiyorlar.”

Sıralama, kripto madencilik faaliyetlerinde kullanılan enerji miktarına dayanmakta olup, Rusya’nın en büyük madencilik hizmeti sağlayıcısı olan Bitriver’dan elde edilen verilere dayanmaktadır.

Bitriver CEO’su Igor Runets, Amerikan madencilik sektörünün yükselen elektrik fiyatları, düşen karlılık, vergi meseleleri ve aşırı borçlanmış madencilik şirketleri nedeniyle zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

“Ek olarak, madencilik ekipmanının büyük bölümü Amerikalı madenciler tarafından borçla alındığından, aşırı borçlanmış birçok firma iflas sürecinde bulunuyor veya zaten iflas etmiş durumda.”

Biden yönetimi, dijital varlık madenciliği faaliyetlerinde kullanılan elektrik maliyetine eşdeğer %30 vergi teklif etti.

Eğer kabul edilirse, vergi 2024’te yürürlüğe girecek ve ilk yıl için %10, ikinci yıl için %20 ve üçüncü yıl için %30 oranında kademeli bir uygulama takvimi olacaktır.

Yazının yazıldığı sırada Bitcoin, 27.353 dolardan işlem görmekte.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir