Hindistan’ın Maliye Bakanı, Ülkenin Merkez Bankasının Hala Kripto Yasağına Niyetli Olduğunu Söyledi!


coinprojesi.com hindistan
hindistan'ın maliye bakanı, ülkenin merkez bankasının hala kripto yasağına niyetli olduğunu söyledi! 2
  • Hindistan’dan kripto düzenlemesi ile ilgili birçok çelişkili bilgi geldi.
  • Nirmala Sitharaman, RBI’nin Hindistan’da kripto kullanımını hala yasakladığını söyledi.

Hindistan, ülkedeki kripto kullanımı konusunda kesin bir karar almadı. 18 Temmuz’da ülkenin maliye bakanı Nirmala Sitharaman, ülkenin apeks bankasının (Hindistan’ın rezerv bankası, RBI) ülke çapında kripto kullanımını yasaklama niyetinde olduğunu belirtti.

Bakan bu yeni açıklamaları mecliste yaptığı konuşmada yaptı. Yorumları, yetkililerin henüz Hintliler için kripto kullanımı ve düzenlemesine karar vermediğini gösteriyor. Sitharaman, merkez bankasının kriptoların Hindistan’ı veya başka herhangi bir ülkenin finansal ve mali altyapısını istikrarsızlaştırabileceğine inandığını söyledi.

Bakan, endüstriyi yasallaştırma ve düzenleme konusundaki sözlerinde, RBI’nin dijital varlıklar üzerinde doğrudan bir yasak istediğini söyledi. Bu arada bakan, Hindistan’ın kriptoları yasaklamak veya düzenlemek için herhangi bir politika getirmeden önce uluslararası düzeyde (G20 topluluğu) işbirliğine ihtiyaç olacağını söyledi.

Parlamentodaki konuşmasının bir kısmı, “tanım olarak, kriptoların sınırı yoktur. Ancak, düzenleyici arbitrajdan kaçınmak için G20 ile bir tartışma gereklidir. Kriptoları düzenlemeye veya yasaklamaya yönelik herhangi bir politika, ancak gerekli istişareden sonra etkili olacaktır. Bu tür politikaların risklerini ve faydalarını değerlendirmek için diğer G20 üyeleriyle gerekli istişareler yapılmalıdır.”

Daha fazla konuşan Sitharaman, 100’den fazla ülkenin finansal hesapların bilgi alışverişi ile ilgili Ortak Raporlama Standartlarına (CRS) uyduğunu söyledi. Ancak G20’nin bu politikaya henüz uymayan bölgelerle görüşmesi gerekiyor. Bakana göre, G20 bu bölgeleri CRS’nin önemine ikna edebilmelidir. CRS’nin denizaşırı vergi kaçakçılığıyla mücadele için küresel bir çaba olduğunu da sözlerine ekledi.

Hindistan’ın kripto ekonomisi

Bu yıl Hintli yetkililer, kripto kazançlarına yüzde 30 vergi getiren bir politikayı onayladı. Birçok endüstri analisti, Hintli yetkililerin vatandaşlarını dijital varlıklara yatırım yapmaktan caydırmak için bu büyük vergiyi getirdiğini savundu. Bu yeni kripto vergi politikasının uygulanmasının ardından, yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana Hindistan kripto borsalarındaki ticaret hacimleri neredeyse sabit kaldı.

Ayrıca, bankalar en iyi kripto borsalarıyla ilişkilerini kesti. Böylece, Hindistan’ın likiditesini küresel kripto pazarında olumsuz yönde etkiliyor. Coinbase, Hint bankalarının kararından etkilenen en iyi kripto borsalarından biriydi. Popüler kripto borsası, RBI’den gelen dolaylı baskıya boyun eğmesi ve Hindistan’daki faaliyetlerini durdurması gerektiğini ekledi.

Sonuç olarak, birçok Hintli kripto yatırımcısının yatırımları ve Hindistan’ın kripto alanının uzun vadeli büyümesi veya gelişmesi konusunda kafası karıştı. Bununla birlikte, birçoğu hala yetkililerin ve RBI’nin kripto sektörü için sert olmayan bir politika uygulayabileceğini umuyor.

Çeşitli Hintli paydaşların farklı kripto duruşlarına rağmen, hükümet henüz kararını vermedi. Başbakan’ın (Narendra Modi) tek yorumu, dünya çapında evrensel bir kripto düzenlemesine ihtiyaç olduğuydu.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir