Güney Kore’nin Önde Gelen Emeklilik Fonu, Bu Kripto Para Şirketine Büyük Yatırım Gerçekleştirdi


Güney Kore’nin önde gelen emeklilik fonu, Coinbase’in hisselerine yaptığı yatırımda %40 değer artışı elde etti.

Güney Kore Ulusal Emeklilik Servisi (NPS), dünyanın sayılı emeklilik fonları arasında yer alıyor. Bu kurum, 20 milyon dolarlık Coinbase (COIN) hisse alımıyla %40’lık bir kâr gerçekleştirdi. Bu başarı dikkat çekici çünkü NPS, bu hamleyle ilk kez bir kripto para şirketine yatırım yapmış oldu.

guney kore
güney kore'nin önde gelen emeklilik fonu, bu kripto para şirketine büyük yatırım gerçekleştirdi 2

NPS’nin COIN Yatırımı Başarılı Oldu

News1’in raporuna göre, NPS, 16 Kasım 2023’te SEC’ye verdiği raporda 2023’ün üçüncü çeyreğinde 282.673 COIN hissesi satın aldığını bildirdi. Bu hisseler, 70,5 dolarlık fiyattan alındı ve toplamda 19,9 milyon dolarlık bir ödeme yapıldı. 15 Kasım’da Coinbase hisselerinin 98,15 dolara çıkmasıyla, NPS’nin yatırımı %40 oranında değer kazandı ve hisselerin toplam değeri 27,74 milyon dolara yükseldi.

Coinbase’in hisse senedi COIN, 2021’deki 300 dolarlık zirveden uzak olsa da 2023’te önemli bir yükseliş gösterdi. Hatta COIN, bu yıl Temmuz ayında 110 dolar seviyesini aştı.

Coinbase, yılın üçüncü çeyreğinde 674 milyon dolarlık gelir elde etti. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre 84 milyar dolarlık bir artışı temsil ediyor. Ayrıca, şirket 2023’ün üçüncü çeyreğinde 2 milyon dolarlık net zarar yaşadı, bu da 2022’nin aynı dönemindeki 545 milyon dolarlık net zararına göre büyük bir iyileşme.

NPS için Bir İlk

News1’in haberine göre NPS, Coinbase hisselerine yaptığı yatırımla bir ilke imza attı. Dijital varlıkların fiyat dalgalanmaları nedeniyle bu alana yatırım yapmaktan çekinen NPS, geçmişte Güney Kore Ulusal Meclisi tarafından bir dijital varlık şirketine dolaylı yatırım yapması sebebiyle eleştirilmişti. Ancak NPS, sadece kripto para borsasına yatırım yaparak kripto paralara doğrudan yatırım yapmadığını açıkladı.

NPS’nin Coinbase hisselerinden elde ettiği %40’lık kâr etkileyici olsa da, benzer yatırımlar yapan diğer emeklilik fonları aynı başarıyı yakalayamadı. Örneğin, Kanada’nın en büyük emeklilik fonu Ontario Teachers’ Pension Plan, FTX’in çöküşünden olumsuz etkilendi ve kripto para sektöründen uzaklaşma kararı aldı. Bir diğer Kanada emeklilik fonu Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ), 2022 Ağustos’unda Celsius’tan ciddi zararlar yaşadı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir