Gizlilik Odaklı Kripto Para Monero (XMR), Hard Fork Duyurusunun Ardından %22 Arttı!


xmr
gizlilik odaklı kripto para monero (xmr), hard fork duyurusunun ardından %22 arttı! 2
  • Monero (XMR), Temmuz ayında yaklaşan sert çatalın duyurulmasıyla büyük kazançlar elde ediyor.
  • Bazı Monero topluluğu üyeleri, yakın zamanda merkezi borsaların XMR rezervlerini yanlış temsil ettiğine dair endişelerini paylaştı.

Gizlilik odaklı kripto para Monero (XMR), değişkenliğini koruyan daha geniş kripto para birimi piyasasını yenmeyi başardı. Geçen hafta, geliştiricilerin bu yıl Temmuz ayında hardfork’un gelişini onaylamasının ardından XMR fiyatı yüzde 22 arttı.

Basın zamanı itibariyle, XMR 5 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile 280 dolarlık bir fiyattan işlem görüyor. Bu, Monero’yu diğer gizlilik madeni paraları arasında en iyi performans gösteren dijital varlıklardan biri yapar.

Monero Hardfork’un Detayları

Monero geliştiricileri tarafından paylaşıldığı gibi, Monero ağı, 2.668.888 blok yüksekliğinde ana ağ hardfork’unu başlatmak için bir topluluk konsensüsünden geçti. Gizlilik sert çatalı, zincirin halka boyutunu 11’den 16’ya çıkarmayı içerecektir. Sert çatal, cüzdan tarama süresini azaltmak için çıktılara ayrıca görüntüleme etiketleri ekleyecektir. Ayrıca, ücret değişikliklerini uygulamak için kurşun geçirmezler de sunacak.

Halka imzalarının sayısının arttırılması, işlemlerin daha fazla anonimliğe sahip olmasını sağlayacaktır. Bu, işlemin kaynağını belirlemeyi daha da zorlaştıracaktır.

Geliştiricilerden biri, görüntüleme etiketlerinin ağ tarama süresini yüzde 40 oranında azaltabileceğini ve bunun anonim işlemler için genel çıktı anahtarının türetilmesine yardımcı olacağını belirtti. Geliştiriciler, Monero blok boyutunu yılda 14x’ten şimdiye kadar 32x’e çıkarmak için değişiklikleri onayladılar. Ayrıca, Monero‘da menzil kanıtları için sıfır bilgi kanıtlama sistemi Bulletproofs kullanılacaktır. Bu özellik, bloğun daha hızlı doğrulanmasına ve şifrelenmesine yol açacaktır.

Monero ve düzenleyici endişeler

Monero (XMR) büyük bir hard fork’a doğru ilerliyor olsa da, düzenleyiciler her zaman bu gizlilik madeni paralarının kullanımıyla ilgili endişelerini dile getirdiler. Bu gizlilik madeni paraları, işlem miktarları ve adresler gibi kimlik bilgilerini gizlemek için kriptografik teknikler kullanır.

Monero ve ZCash gibi gizlilik madeni paraları, sıfır bilgi kanıtları adı verilen bir teknik kullanır. Böylece kullanıcılar, söz konusu işlemlerin detaylarını belirtmeden işlem yapabilirler. Ayrıca, Monero’nun “gizli defteri”, merkezi borsaların rezervlerini halka yanlış tanıtmasına izin verir. Bu nedenle, Monero gibi mahremiyet sağlayan kripto paraların kullanımı kripto topluluğu arasında tartışmalı bir konu olarak kaldı.

Monero topluluğu üyelerinden bazıları, merkezi borsaların XMR rezervlerini yanlış temsil ettiğine dair endişelerini paylaştı. Suçlanan CEX’lerden bazıları Huobi, Binance vb. Bu nedenle topluluk, bu tür gölgeli borsaların kökünü kazımak için bir banka çalıştırmayı planlıyor.

Monero’nun karmaşık defteri, birçok borsanın rezervlerini yanlış tanıtmasına ve aslında sahip olmadıkları XMR’yi satmasına, çoğumuzun asla geri çekilmeyeceğini ve hiç kimsenin zincir üzerinde onların yanlış hareketlerinin kanıtını göremeyeceğini bilmelerine olanak sağladı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir