Analist Mike McGlone, Bitcoin İçin “Gerçek Test” Geliyor


Bloomberg Intelligence’ın baş makro stratejisti Mike McGlone, Bitcoin‘in (BTC) 2023’ün ikinci yarısında (2H) büyük bir denemeyle karşılaşabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

McGlone, Bitcoin’in yılın ilk yarısındaki (1H) etkileyici performansının ardından, önümüzdeki altı ayda zorlu bir durgunluk dönemi yaşayabileceğini belirtiyor.

Makro analist, borsanın düşüşe geçeceğini ve Bitcoin’in hisse senetleri ile birlikte düşmeyerek, kendisini bir değer saklama aracı veya “dijital altın” olarak kanıtlama fırsatı bulabileceğini öngörüyor.

“Bitcoin’in ilk yarıdaki %84’lük artışı, Nasdaq 100’ün neredeyse iki katıydı ve yıllık oynaklıkta istikrarlıydı (risk düzeyine göre ayarlanmış). 2H, Bitcoin’i borsanın yüksek beta versiyonu veya dijital altın olma potansiyeli olan bir varlık olarak tanımlayabileceğimiz bir dönemdir.

Görüşümüz biraz belirsiz. Hisse senedi piyasası, ABD durgunluklarında sıkça görülen bir ayı piyasasına girdiğinde, Bitcoin’in gerçek bir testle karşılaşacağını düşünüyoruz.”

McGlone, geçmiş durgunluk dönemlerinde Federal Rezerv’in para politikasını hızla gevşettiğini, ancak bu sefer yüksek enflasyon nedeniyle merkez bankasının bu adımı atmakta tereddüt edebileceğini belirtiyor.

“Milenyumun başından bu yana yaşanan iki büyük ekonomik darboğazda, S&P 500’deki yaklaşık %50’lik düşüşler, önemli merkez bankası gevşemeleri ile birlikte gerçekleşti. Ancak bu durum değişmiş olabilir. Bloomberg Economics, inatçı enflasyon nedeniyle Fed’in genişlemeye gitme ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor. Grafiklerimiz, Bitcoin’in 30.000 $’lık bir dönüm noktasında olduğunu, ancak Nasdaq’ın 2. çeyrek hızlanmasını takip ettiğini gösteriyor.”

grf551
kaynak: mike mcglone/twitter

McGlone’a göre, Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi (BGCI) tarafından takip edilen en iyi dijital varlıklar düşerken hisse senetleri yükselirken, yılın ikinci çeyreğinde (2Ç) bir kripto piyasası zayıflığı zaten belirginleşmişti.

“Yılın Ortası Görünümü: Kriptolar – Kazançlarını sürdüren borsa, kripto varlıkların temelinden uzaklaşabilir. Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi’nin 2. çeyrekte düşmesi, Nasdaq 100 Hisse Senedi Endeksi’ndeki keskin artışa rağmen, kripto piyasası için belirgin bir zayıflık olduğunu gösteriyor. 2. çeyrekte Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi’nde (BGCI) %2’lik bir düşüş ve Nasdaq 100 Hisse Senedi Endeksi’ndeki %15’lik artış, kripto varlıkların göreceli zayıflığını gösteriyor…

Grafiklerimiz, BGCI’nin 2017’deki zirvesinin altında olduğunu ve Nasdaq 100’ün, federal fonların bir yıl sonraki geleceğine (FF13) ek kısıtlamalar olmasına rağmen daha da yükseldiğini gösteriyor.”

grf42
kaynak: mike mcglone/twitter

McGlone, Bloomberg Economics’in yılın ikinci yarısında ABD’deki işsizlik oranının mevcut %3,6’dan %4,3’e çıkmasıyla bir durgunluk öngördüğünü ve bu durumun Bitcoin gibi riskli varlıklar için olumsuz etkiler yaratabileceğini belirtiyor.

Bitcoin, bu yazının yazıldığı sırada son yedi gün içinde %1,2 artışla 30.415 dolardan işlem görüyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir