ABD SEC, Yasadışı Token Tekliflerini Ortaya Çıkarmak İçin Gözlerini NFT Pazarına Dikti!


coinprojesi.com 2268899 1200x627
abd sec, yasadışı token tekliflerini ortaya çıkarmak i̇çin gözlerini nft pazarına dikti! 2
  • Konuya aşina olan kişiler, SEC’in bazı NFT projelerinin menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmediğini yakından araştırdığını söyledi.
  • Bazı NFT projeleri dijital varlıkları satarak para toplarsa, SEC’in güvenlik yasası kapsamına girebilirler.

Değiştirilemeyen tokenler (NFT’ler), geçen yıl kripto alanında büyük bir öfke yarattı. NFT piyasasının milyarlarca dolarlık işlem hacmi görmesiyle düzenleyicilerin dikkatini çekti.

En son Bloomberg raporu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) NFT yaratıcılarını araştırdığını ve kripto borsalarının bunlarla ticaret yaptığını gösteriyor. Düzenleyici, bazı NFT varlıklarının son zamanlarda ticaret kurallarını çiğneyip çiğnemediğini merak ediyor.

Konuya aşina olan kişiler, SEC ile ilgili en büyük endişelerden birinin, NFT‘lerin geleneksel menkul kıymetler gibi para toplamak için bir kaynak olup olmadığı olduğunu söyledi. Son birkaç ay içinde, SEC icra birimleri ve avukatları, token teklifleri hakkında bilgi isteyen mahkeme celbi yayınladı. Bir Bloomberg raporu şunları not eder:

İncelemesinin bir parçası olarak, SEC, varlıkları kolayca alınıp satılabilen birimlere ayırmayı içeren sözde kesirli NFT’ler hakkında bilgi arıyor, dedi soruşturmanın adını vermek istemeyen kişiler, soruşturmanın henüz tamamlanmadığını söyledi. kamuya açıklanmıştır. SEC yorum yapmaktan kaçındı. Düzenleyiciden gelen bilgi talepleri her zaman yaptırım eylemlerine yol açmaz.

Daha önce de belirtildiği gibi, NFT‘ler geçen yıl 2021’de patlayıcı bir büyümeye tanık oldu. Fiziksel varlıkları temsil etmenin yanı sıra, blockchain tabanlı NFT‘ler dijital sertifikaların rolünü oynadı. Analistler ayrıca Metaverse alanında NFT‘lerin büyük bir kullanımını öne sürüyorlar.

Chainalysis’ten Blockchain analitiği, NFT’lere bağlı Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmelerin 2021’de 44 milyar dolar değerinde kripto aldığını bildirdi.

NFT’ler potansiyel menkul kıymetler olarak mı hizmet ediyor?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile ilgili en büyük endişelerden biri, dijital varlıkların menkul kıymet olarak kullanılmasıdır. Değiştirilemez belirteçlerin (NFT’ler) kullanımıyla ilgili benzer endişeler vardır. Eğer öyleyse, hisse senetleri ile aynı kurallara tabi olacaklardır.

Bu soruşturma, SEC Başkanı Gary Gensler’in kripto piyasasının düzenlemelere uymasını sağlamaya yönelik son girişimidir. Bu konudaki inceleme büyüdükçe, NFT pazar yerleri, düzenleyicilerle aralarını bozan projeleri kaldırmak için gerekli önlemleri alıyor.

SEC, bazı tokenlerin kendi kontrolü altında olduğunu zaten ima etti. Genellikle SEC, bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için standart Howey Testini uygular. Bu çerçevede, varlık ajansın yetki alanına girecektir. Gelişmekte olan NFT alanı hakkında konuşan kripto dostu komisyon üyesi Hester Pierce geçen yıl şunları söyledi:

NFT manzarasının genişliği göz önüne alındığında, bunun belirli parçaları bizim yetki alanımıza girebilir. İnsanların, NFT’lerin menkul kıymetler düzenleyici rejimine girebileceği potansiyel yerler hakkında düşünmesi gerekiyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir