Solano (SOL) Projesi ve Amacı Nedir ?


anatoly yakovenko
Anatoly Yakovenko

Solano coin Anatoly Yakovenko tarafından 2020 yılında halka açıkladığı bir projedir. Anatoly Yakovenko Amerikan telekomünikasyon ekipman şirketinde çalışmakta olan bir mühendisti. Buradan ayrılıp yanına da İntel ve Dropbox da çalışan mühendisleri de alarak projeyi geliştirmiştir. Yani başı boş reklam yapan çakma yazılımcılar ile değil gerçek yazılımcılar tarafından geliştirilmiştir.

İlk olarak 2015 2017 arasında geliştirilmeye başlanan projenin sona hali 2020 yılında tamamlanmıştır ve coin borsasında kendisine yer bulmuştur. 0,7 dolardan işlem görmeye başlamıştır. Günümüzde ise şuan güncel değeri tam olarak 44.18$ olarak geçmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 2020

Solano Coin Amacı

SOL coin piyasada en hızlı işlem yaptığını iddia eden coindir. Ayrıca güven konusunda da garanti vermektedir. Solano gelen müşterilerine diyor ki siz diğer coin firmaları ile ucuz işlem yapabilirsiniz biz de ucuz yapıyoruz 1 cent altında bir değer. Ayrıca onlar ilerde ne kadar işlem yapılırsa işlem ücreti biraz biraz yukarı çıkıyor. Fakat bizde böyle bir durum yoktur demektedir. Basitçe fiyatlarımızda artış olmayacak sabitlik olacaktır diyorlar.

Solano coin ayrıca blockchain teknolojisine zaman kavramını getirmektedir. Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilen Tarih Kanıtı veya Proof of History (PoH) ‘dir. PoH ağ saati olarak bir blokun ne zaman oluşturulduğunu takip etmektedir. Çok basit bir şey gibi gözükse de blockchain teknolojisi için temel bir olaydır. Buradaki amaç işlenen tüm bloklara zaman damgası vurarak ağı daha düzenli hale getirmektir. Ayrıca bu zaman damgaları sayesinde elinde bir işlem kanıtı bulunmaktadır.

Piyasada Ne Kadar Solano Var ve Kimin ?

İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Solana Vakfı 489 Milyon SOL tokenin piyasaya gireceğini duyurmuştu. En son verilere göre piyasada şuan 260 milyon token mevcut olmaktadır. Bunlar 2020 yılında borsada işlem görmesi ile beraber aşağıdaki oranlara göre dağıtılmıştır.

%12,9 : Kuruculara verilen tokenler
%16,2 : İlk satışda giden tokenler
%12,7 : Ekip üyeleri arasında dağıtıldı.
%10,4 : Solano Vakfına verildi.
%47,8 : Halk ve yatırımcı.

Önemli Notlar

  • Geçtiğimiz ay Tether Solano ağı üzerinden token basacağını duyurdu.
  • Stablecoin’ler solana ağina adaptasyonlarını hızlandırdı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir