LiteCoin (LTC) Projesi ve Amacı Nedir ?


lee

Charlie Lee abimiz Fildişi Sahilinde doğup ABD’ye yerleşen ve daha sonra Google için yazılımcı olarak çalışmış bir abimiz olmaktadır. Kendisi 2011 yılında Bitcoin ile ilgilenmeye başlamıştır. Daha sonraları kendisinin deyimi ile Bitcoine bir rakip değil daha basit transferleri yapacak bir coin üzerinde çalıştığını belirtip Google’den ayrıldı. Ve ortaya Litecoin çıkardı.

Yayınlanma Tarihi : Ekim 2011

LiteCoin Amacı

Litecoin para transferlerinde kullanılmak üzere hazırlanmış bir yazılım türüdür. Bitcoin ile çok benzer yapıya sahip olmaktadır. Kendisini Bitcoinden ayıran en büyük fark ise blokların doğrulanma sürecinin farklı olmasıdır. Bitcoin transfer bloklarını doğrulaması 8-10 dk arasında zaman alırken Litecoin bu süreyi 2-3 dk arasına indirmiştir.

Özetlemek gerekirse neredeyse bitcoinin yaptığı tüm işlemleri yapma amacında olan ve yazılımcısının kim olduğu bilinen bir coin türüdür.

LiteCoin – Bitcoin Sevdası

LTC geliştiricisi olan Lee abimiz aslında bir Bitcoin sevdalısıdır. Ayrıca bu işlemlere başladığı dönemde asıl amacı
Bitcoinin kod yapısını anlamak olmuştur. Daha sonrası ise ağırdan ağırdan LTC ‘yi geliştirmiş ve piyasaya sürmüştür. Fakat bunu yaparken sürekli olarak BTC’ye rakip olmadığı ona hayranlık duyduğunu sürekli olarak dile getirmektedir. Bundan dolayı da Bitcoin taraftarları tarafından tepki görmek yerine desteklenmiştir.

LTC’nin değerinin bu derece artmasının arkasındaki gelişmelerden biri de Bitcoin taraftarlarından destek almasıdır.

Kara yıl : 2017 ! Hikaye Biraz Tanıdık Ama Daha Namuslu

2017 yılında 350 bin takipçiye ulaşan Lee abimiz Litecoin üzerine attığı twitler nedeniyle çokça eleştirilmekteydi. Kendisini para kazanmak için olumlu veya olumsuz twitler attığı iddia edildi. Şuan bunu sürekli yapan Elon Musk’ı tahmin edememiş muhtemel.

Olanlar oldu Lee abimiz delikanlı çıktı ve tüm LiteCoin’lerini sattığını ve bağışladığını duyurdu. Duyurunun ardından üm coinlerinin satmış olsa da Lee Litecoin gelişimini bağlılığı ile takip etmektedir. Açıklamasında

Merak etmeyin, kesinlikle litecoinden ayrılmıyorum. Tüm zamanımı litecoin üzerinde harcamaya devam edeceğim. Litecoin başarılı olduğunda, direkt olarak LTC sahibi olduğum için değil bir çok farklı şekilde ödüllendirileceğim. ” dedi.

Bir anda büyük bir oranda LTC satılsa da Lee paylaştığı tablo ile piyasayı çökertmediğini ve etkisinin düşük oranda olduğunu belirtmiştir.

litecoin

Olumsuz Yönleri

Bitcoin’in arkasında efsane biri olan Satoshi Nakamoto varken. LTC arkasında bir Google’ de çalışmış mühendisin olması her zaman -1 olarak hanede duracaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir