Stellar (XLM) Coin Projesi ve Amacı !


Stellar , Joyce ve Jed McCaleb tarafından hızlı ve düşük maliyet harcayarak varlık transferi işlemlerini gerçekleştirmek amacı ile kurulmuştur. Dağınık ve açık kaynak kodlu bir yazılımla orta çıkmıştır. Buradaki dağınık kelimesi tek bir server üzerinden değil tüm ağa yayılmış anlamında kullanılmaktadır.

stellar
stellar (xlm) coin projesi ve amacı ! 2

Kuruluş Tarihi : 2014

Stellar Amacı

XLM coin amacı bankalar üzerinden yapılan transfer işlemlerini daha hızlı ve maliyeti düşük bir şekilde gerçekleştirmektedir. Yani bankaların sahip olduğu görevi icra etmek ister. Bu noktada aslında bir diğer hedefi de bankalara ulaşamayan insanlara sadece internet alt yapısı üzerinden para transferi imkanı sunmaktır.

Bu proje bir çok açıdan Ripple projesine benzemektedir. Ayrıca McCaleb aslında Ripple’dan ayrılmış bir çalışandır. Orada yaşamış olduğu fikir ayrılıkları sebebi ile ayrılmış ve Stellar’ı kurmuştur. Aralarında aslında bir rekabetten bahsedebiliriz.

XLM bu para transferlerini Ethereum ve Bitcoin ‘den daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda da kayıtlarını tek bir nokta da değil dağınık defter dediğimiz tüm ağ üzerinde tutmaktadır. Bankalar gibi merkeziyetçi değil her yere yayılmış gibi düşünebiliriz.

  • Yüksek işlem hızı.
  • Düşük transfer bedeli.
  • Kolay nakit dönüşümleri.
  • Dünya’nın her noktasından erişim ver alım satım.
  • Para Kasası imkanı sunar.

Stellar İle Ne Yapabiliriz ?

  • Dolar , Euro , TL gibi para birimlerini Dünya’da istediğiniz yere göndermek.
  • Ağ içindeki parayı herhangi bir para birimine anında çevirmek.
  • Kar amacı gütmeyen XLM ,Stellar Geliştirme Vakfı tarafından desteklenmektedir.
  • Parayı daha fazla açık ve likit olarak kullanmayı amaçlar.

Özet olarak Stellar , Bitcoin , Ethereum veya Ripple arasında ufak farklar vardır. Para transferini hedeflemektedirler. Bu noktada bu coinler kendilerini büyütmeye ve insanların bu coinleri kullanmasını amaçlıyorlar. Çünkü 10 tane para transferi yapan blackchain teknolojisi varsa finale iki veya üç tanesi kalacaktır. Stellar da yazılımı ile bunu amaçlamaktadır.

Ukranya ile Anlaşma !

Ukranya Merkez Bankası tarafından çıkarılacak olan para birimi Stellar blok zinciri içerisinde yer edinecektir. Bu proje ile dijitalleşmeyi hedeflemekte olan Ukranya projeyi yakından takip edecek ve denetleyecektir.

Visa ile Ortaklık

Visa, Stellar ile ortaklık kurdu. Ayrıca Kurulan ortaklıkla birlikte, kripto para piyasasında gelişmekte olan pazarlara fayda sağlaması amaçlanmaktadır.

Olumsuz Yönleri

Stellar zor bir kulvarda büyük rakiplere karşı savaşmaktadır. Gelecekte blockchain teknolojisi hak ettiği değeri bulunca bu alanda iyi bir pozisyonda yer almak için çalışıyorlar. Ayrıca Bitcoin ,Ethereum ve Ripple gibi para transferini yapan teknolojilerin arasında kaybolmadan yoluna devam etmek istiyor. Fakat hacim ve değer olarak düşük seviyelerde seyretmektedir.

Şuan Binance borsasında 0,6 $ dolardan işlem görmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir