Ukrayna, Rusya ile Savaşı Kitle Fonlaması için Bitcoin Kullanıyor!


ukrayna
ukrayna, rusya ile savaşı kitle fonlaması için bitcoin kullanıyor! 2
  • Yakın tarihli bir rapora göre, Ukrayna, Rusya ile olan savaşını finanse etmek için kripto para birimlerinde bağış almaya başladı.
  • Rapora göre, son birkaç ayda yaklaşık 570.000 dolar alındı.

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim, Ukrayna sınırlarında toplanmaya hazır yaklaşık 100.000 Rus askeriyle son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Geçen yıl Aralık ayında ABD istihbarat bulguları, Rusya’nın 2022’nin başında bir askeri saldırı başlatabileceğini ortaya koydu. Buna karşılık, ABD başkanı Joe Biden ve Avrupalı ​​liderler Rusya’ya uyarılarda bulundu. Yakın tarihli bir başka rapor, Ukrayna’nın Rus birliğine karşı savaşını finanse etmek için Bitcoin’de bağış almaya başladığını gösteriyor.

Bir blockchain analiz şirketi Elliptic tarafından yayınlanan rapor, Ukrayna’daki çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında (STK’lar) Bitcoin bağışlarında keskin bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca, bu fonların yoksulluk veya sosyal adaletsizliğe karşı mücadele etme amaçlı olmadığı da keşfedildi. Bunun yerine, doğrudan Ukrayna yanlısı hacktivistlere ve askeri kuruluşlara bağışlanıyorlar. Rapora göre, bu kuruluşlara yapılan bağışlar 2021’de yüzde 900’ün üzerinde artış gösterdi.

Yeni Eliptik araştırma, Ukrayna’daki savaşın #kripto ile nasıl kitlesel fonlandığını gösteriyor. Kripto fonları, Ukrayna ordusunu donatmak ve Rusya’ya karşı siber saldırıları finanse etmek için kullanılıyor. Bu gruplara yapılan kripto bağışları 2021’de %900’ün üzerinde arttı.

Son on yılda STK’ların asker, silah ve tıbbi malzeme için fon talep ettiği gözlemlenmiştir. Son bağışlarda kuruluşlar, bu tür ödemeleri engellemeye çalışabilecek geleneksel Bankaların kullanımını atlamak için Bitcoin’den yararlanmaya çalıştılar.

Bitcoin bağışları alan STK’ların Ukrayna hükümetiyle bağları olduğu söyleniyor!

Araştırma, bu STK’lar tarafından bağış almak için kullanılan birkaç kripto para cüzdanı keşfetti. İlginç bir şekilde, rapora göre geçen yıl yaklaşık 570.000 dolar alındı. Bu yeni yöntemi kullanan bu gruplardan bazıları, Ukrayna Siber İttifakı ve Belarus Siber Partizan’dır. Bu gruplar, popüler olarak Rus hedeflerine karşı siber saldırılar başlatmalarıyla tanınırlar. Ukrayna Siber İttifakı, Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve istikrarlı para cinsinden bağışlar alıyor ve alınan miktar 100.000 dolara yaklaşıyor.

Eğitim, tıbbi ve askeri teçhizat sağladığı bilinen Come Back Alive olarak tanımlanan bir diğer grubun, araştırmacılara göre Bitcoin’de bağış aldığı keşfedildi. Bu STK’ların bazılarının Ukrayna hükümetiyle yakın bağları olduğu da belirtildi.

Bitcoin ve diğer kriptolar ülkedeki toplam bağışların küçük bir bölümünü oluşturduğundan, çoğu kuruluşun hala geleneksel ödeme sistemleri aracılığıyla fiat para birimlerinde bağış aldığını anlamak önemlidir.

Bu gruplar, milyonlarca dolar bağışlamak için banka havaleleri ve ödeme uygulamaları kullanan özel bağışçılar tarafından finanse edilmektedir. Bitcoin BTCUSD de önemli bir alternatif olarak ortaya çıktı.

Elliptic, bu fikrin 2014 yılına kadar Bitcoin’de bağış almaya başlayan Rus yanlısı gruplardan alındığına inanıyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir