Kripto: Bitcoin Gelişmekte Olan Ülkelere Yoksulluktan Kurtulmasına Yardımcı Olabilir mi?


coinprojesi.com
kripto: bitcoin gelişmekte olan ülkelere yoksulluktan kurtulmasına yardımcı olabilir mi? 2
  • Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı 22-26 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.
  • Liderler, dünyanın en büyük ekonomik sorunlarından bazılarını tartışmak için bir araya geldi.
  • Kripto para birimi, yükselen ekonomilerin enflasyonla mücadele etmesine yardımcı olabilir.

Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı devam ediyor ve dünyanın dört bir yanındaki liderler, küresel ekonominin durumu hakkındaki görüşlerini paylaşıyorlar. IMF Genel Müdür Yardımcısı Gita Gopinath, bugün erken saatlerde bir panel tartışmasında, pandemi sonrasında dünyanın çok farklı iyileşmelere sahip olduğunu belirtti.

Ekonomist, “Gelişmiş ekonomiler, 2024 yılına kadar pandeminin yokluğunda olacakları yere geri dönecekler. Temelde orada üretim kaybı yok” diyor. “Ancak yükselen ekonomiler ve gelişmekte olan ekonomiler, pandeminin yokluğunda olacakları yerin %5 altında olacak.”

Gelişmekte olan ekonomiler pandeminin ağırlığıyla karşı karşıya kalırken şu soru ortaya çıkıyor: kripto para birimi bu ülkelere yardımcı olabilir mi? El Salvador, Bitcoin’i yasal bir ihale olarak ilan etmek için harekete geçtiğinde dünya şaşkına döndü. Hatta IMF, ulustan kararından geri adım atmasını isteyecek kadar ileri gitti. Bununla birlikte, bu, dünyanın dört bir yanındaki uzmanların, gelişmekte olan ülkelerin neden daha zengin meslektaşlarına göre kripto para birimini benimsemeye daha açık olduğunu merak etmesine neden oldu.

Son zamanlarda, Financial Times’tan Jonathan Wheatley, haber kaynağı tarafından yayınlanan bir podcast’te bu konuyu ayrıntılı olarak açıkladı. “Gördüğümüz şey, insanların ulusal para birimine mutlaka güvenmediği yerlerde benimsemenin oldukça yüksek olduğu.”

Muhabir, gelişmekte olan ülkelerin kaçak enflasyona veya öngörülemeyen enflasyona eğilimli olduğunu da sözlerine ekledi. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri bu kargaşadan biraz soluklandı. Wheatley ayrıca, ulusal para biriminin değer olarak keskin bir şekilde hareket ettiği ülkelerde, kripto para biriminin oluşturduğu risk türünün kabul edilebilir olduğunu belirtti.

Kısacası, kripto para biriminin gelişmekte olan ülkelerin ekonomik durumunu daha iyiye doğru değiştirebileceğini varsaymak saçma olmaz. Bununla birlikte, somut kanıtlar olmadan, bu tür iddialar yalnızca spekülatif kalabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir