HardDisk Madenciliği ( Chia Mining) Nasıl Yapılır ?


chia network (xch) fiyatı, grafikler, piyasa değeri | coinmarketcap

Mining işlemi güçlü bir işlem hacmi gerektirdiği için Coin Dünyasında bilgisayar ekran kartları kullanılarak gerçekleştirmektedir. Fakat son çıkan yeniliklerle birlikte artık HardDisk Madenciliği devreye giriyor. Peki nasıl ?

Bram Cohen adlı arkadaşımızın geliştirmiş olduğu Chia Network HardDiskler ile birlikte bizlere mining işlemi yapmamıza olanak sağlamakta. Normal mining işlemleri ekran kartı üzerinden gerçekleştirilirken Chia Network artık hard diskler üzerine mining yapmamıza olanacak sağlıyor.

HardDisk Madenciliği Ne Kadar Kazandırıyor ?

1 TB lık bir HardDiske sahip olduğunuzu varsayarsak. Chia Network aracılığı ile aylık kazanacağınız miktar ortalama olarak 85$ dır.Fakat hemen kurdum kazanayım mantığı burada geçerli değildir. TB değerine göre kaçıncı ayda kazanmaya başlayacağınız değişiklik göstermektedir. Bu gibi hesaplamaları yapabilmeniz için Chia Network chiacalculator.com adlı web sitesinden sizlere hizmet sunmaktadır. Fakat burada gün geçtikçe talep arttığı için kazım zorluğu yukarı doğru gitmektedir.

harddisk madenciliği
harddisk madenciliği ( chia mining) nasıl yapılır ? 4

Soru – Cevap ile SDD Madenciliği

Soru: Chia Coin borsasında yer aldı mı ?
Cevap: Gate.io ,MXC.COM ve Bibox gibi borsalarda 3 Mayıs 2021 itibari ile işlem görmeye başladı. Anlık değeri $584.

Soru: Ev Bilgisayarlarından Yapılacak Bir İşlem Mi ?
Cevap : Hayır, ekran kartında olduğu gibi burada da sağlam sistemler ve maliyetli harddiskler gerekiyor.

Soru: HDD mi Yoksa SDD ile mi yapılması uygun olur ?
Cevap : Chia bu noktada öneri olarak bizlere SSD sunmaktadır.

Soru: En az kaç TB SSD gerekmektedir.
Cevap: Şuan için en az 300gb lık bir yükleme alanı istiyor Chia. Fakat kazanç sağlamak istiyorsanız en az 8 TB SSD ile başlamak gerekiyor. Fakat 8 TB ile 1 yıl içerisinde Chia coin kazanma şansınız olur. Burada bahsettiğimiz rakamlar 100 TB harddiskler ile işlemlerde kazançlar fazla olmaktadır.

Soru: Mining yapılırken günlük işlerimizi yapabiliyor muyuz. ?
Cevap : Kişisel bilgisayarlarda herhangi bir sorun çıkarmamaktadır.

Soru: SATA (kasa içinde) bağlantısı değil de USB bağlantısı ile mining yapılır mı ?
Cevap: Evet USB 3,0 bağlantısı ile mining yapılabilmektedir.

Soru: Nasıl kuruyoruz. Chia ‘yı.
Cevap : Chia resmi sitesinden bir setup dosyası iniyor. Ardından chia hesabı açıyorsunuz ve hard diskinizi seçiyorsunuz. Yaklaşık 100GB lık bir indirme ve plot işlemi başlıyor. Ardından da bir kaç saatlik dosya bütünlüğünü doğrulama işlemi başlıyor ve ardından mining yapabiliyorsunuz.

Soru: Yukarıdaki işlemler gerçekleşirken elektrik bağlantı koparsa ne olur ?
Cevap: Elektrik veya internet kopması sonucu kazım yapma aşamasına gelemediyseniz eğer sistem otomatik olarak baştan başlamaktadır.

Soru : Sadece HardDiskmi etkilenmektedir ?
Cevap : Hayır bu noktada plot işleminde ram ve işlemciye de yük binmektedir.Plot işlemi sırasında günlük işlemler gerçekleştiremezsiniz.

Soru: Para Kazanan Var Mı ?
Cevap: Şuan Türkiye’de yok. Bildiğimiz kadarı ile 35 TB ile 1 haftadır kazım yapanlara bile bir şey çıkmamış durumda. Bunun sebebi bir havuz sistemi olmamasıdır. Şuan herkes solo kazım gerçekleştiriyor. Tamami ile şans işi.

Öneri

Denemek isteyenlere sözüm yok ama bu işe başlayıp hemen para kazanacağını umanlar sakince bilgisayarını kapatsınlar ve fişi çeksinler. Umut kırmak değil amacım, bende denemek için başlattım, biraz vakit buldum araştırdım. Zorluk her hafta katlanarak artıyor arkadaşlar. Bugün 10 TB işe yarıyorsa 1 ay sonra etkisiz eleman olacak. 1 yıl sonra 100 TB işe yarıyorsan ondan sonraki 1 yıl sonra o da etkisiz eleman olacak. Kazım zorluğu çok ama çok hızlı artıyor. dolayısı ile bu işe girecekler ve beklentisi olacak kişiler sistemlerine her gün 1TB takviye etmesi gerekiyor. amacım umut kırmak değil. Evden yapılacak bir işlem değil bu. Ekran kartı madenciliğinde olduğu gibi yine sağlam sistemler gerekmektedir. Denemek isteyenlere saygılar.Chia Coin TR Telegram Grubu : @chiacointr

Anlık Chia Değeri İçin Tıklayınız : https://www.gate.io/trade/XCH_USDT

image 2
harddisk madenciliği ( chia mining) nasıl yapılır ? 5Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (2)

  1. 2 sene önce

    Teşekkürler resmen aydınlanma yaşadım bir çok sitede bu bilgiler yok

  2. Alternatif hardisk mining coinler hakkındada makale yazarsınız faydalı olur. Benim düşüncem tek bir coin yerine birden fazla coin kazıp beklemek, hardisk mininglerin en önemli özelliği çok düşük güç tüketimi bunu göz ardı etmeyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir