Dünyanın En Büyük Darknet Pazarı Hydra Kapatıldı, 25 Milyon Dolarlık BTC Ele Geçirildi!


darknet
dünyanın en büyük darknet pazarı hydra kapatıldı, 25 milyon dolarlık btc ele geçirildi! 2
  • Hydra, 2021’deki faaliyetlerin yüzde 80’ini oluşturan en büyük ve en uzun süredir devam eden darknet pazarıydı ve kuruluşundan bu yana BTC’de 5,2 milyar doların üzerinde işlem yaptı.
  • Adalet Bakanlığı, yayından kaldırmanın bir parçası olarak 500 BTC’den fazla ele geçirdi ve bir Rus vatandaşını kara para aklamak için komplo kurmakla suçladı.

Dünyanın en büyük ve en uzun süredir devam eden darknet pazarı kapatıldı. ABD Adalet Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusça konuşan kullanıcılara odaklanan pazar yeri Hydra’ya yönelik baskının bir parçası olarak 25 milyon dolar değerinde BTC‘ye de el koyduğunu söyledi.

Darknet veya dark web, İnternet içinde yalnızca belirli yazılımlar, yapılandırmalar veya yetkilendirme ile erişilebilen ve genellikle benzersiz bir özelleştirilmiş iletişim protokolü kullanan bir yer paylaşımlı ağdır. Tor tarayıcı genellikle karanlık ağa erişmek için tercih edilen tarayıcıdır.

2015 yılında kurulan Hydra, kısmen artan popülaritesi ve kısmen de yetkililerin 2017’de AlphaBay gibi rakiplerini ortadan kaldırması nedeniyle büyüyerek dünyanın en baskın darknet pazarı haline geldi. Çoğu pazaryerinden farklı olarak, yalnızca Rusça olarak mevcuttu, ancak bu küresel hakimiyetten vazgeçmedi. Kullanıcılar, yasadışı uyuşturucular ve çalıntı finansal bilgilerden kara para aklama ve karıştırma hizmetlerine ve sahte kimlik bilgilerine kadar Hydra’da hemen hemen her şeyi satın alabilirler.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre, Hydra, darknet ile ilgili tüm kripto işlemlerinin yüzde 80’ini oluşturuyor. Piyasaya sürülmesinden bu yana, BTC işlemlerinde 5,2 milyar doların üzerinde işlem gerçekleştirdi.

DoJ, geçen yıl Ağustos ayından bu yana Alman makamlarıyla birlikte pazarı araştırıyor. Kaldırılmalarında, Alman Federal Suç Polisi (Bundeskriminalamt) ile birlikte 25 milyon dolarlık BTC ve sunucu altyapısına el koydular.

DoJ, piyasayı ortadan kaldırmanın yanı sıra, Rusya’da ikamet eden 30 yaşındaki Dmitry Olegovich Pavlov’u kara para aklama ve narkotik dağıtmak için komplo kurmakla suçladı.

Yetkililer, Dmitry’nin Hydra’yı çalıştırmak için kullanılan sunucuları, 2018’de kurduğu Promsevice Ltd şirketi aracılığıyla işletmekten sorumlu olduğunu iddia ediyor. Bunu yaparken, Dmitry’nin “Hydra’nın faaliyetlerini kolaylaştırdığı ve Hydra’nın milyonlarca dolar değerinde komisyon almasına izin verdiği” iddia ediliyor. site üzerinden yapılan yasa dışı satışlardan kaynaklanmaktadır.”

Ancak, onu veya Hydra ile bağlantılı başka birini henüz tutuklamadılar.

Yetkililer suçlulara “Saklanacak hiçbir yeriniz yok” diyor

ABD’nin Kuzey Bölgesi’nden Avukat Stephanie M. Hinds, “Karanlık ağ, suçluların cezasız kalabileceği veya ABD kolluk kuvvetlerinden saklanabileceği bir yer değil ve karanlık ağ pazarlarını dağıtmak ve devre dışı bırakmak için gelişmiş araçlarımızı ve uzmanlığımızı kullanmaya devam edeceğiz.” Kaliforniya yorumladı.

Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi de darknet satıcılarına bir uyarıda bulundu ve onlara altında faaliyet gösterdiğine inandıkları anonimliğin bir yanılsama olduğunu hatırlattı. DEA Yöneticisi Anne Milgram, “Suç ağlarını nerede faaliyet gösterirlerse göstersinler soruşturmaya, ifşa etmeye ve bunlara karşı önlem almaya devam edeceğiz” dedi.

Hydra’nın kaldırılması yetkililer için bir dönüm noktası olsa da, darknet’in kaldırılması, bir Whac-A-Mole oyunu gibidir – biri indirildiği anda, o boşluğu doldurmak için daha da fazlası ortaya çıkar. Silk Road, bir darknet pazarının açık ara en büyük çöküşüydü ve kurucusu Ross Ulbricht’e ömür boyu hapis cezası verdi. Bununla birlikte, o zamandan beri AlphaBay, Dream Market ve Wall Street Market dahil olmak üzere daha pek çoğu ortaya çıktı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir