C.B Erdoğan, Partisine Kripto Para Birimleri ve Metaverse Hakkında Araştırma Yapmaya Yönlendiriyor!


kripto
c.b erdoğan, partisine kripto para birimleri ve metaverse hakkında araştırma yapmaya yönlendiriyor! 2
  • Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin iktidar partisine kripto para birimleri ve metaverse konularını incelemesini emretti.
  • Ülke, geçmişte, kaçak enflasyon ve serbest düşüşteki Lira ile bile dijital varlıklara pek uyum sağlamadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şimdi ülkenin iktidar partisini kripto para birimleri ve metaverse ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere yeni gelişmeleri incelemeye yönlendirdi.

Çarşamba günü yerel basında çıkan bir habere göre, Erdoğan bu talimatları Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) merkez yönetim kurulunun Salı günü yaptığı toplantıda verdi.

Başkan, konuyu araştırmaktan başka, parti üyelerinin bu alanları tartışan bir forum düzenlemesini istiyor.

“Hassas bir konu. Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, “İyi ve titiz bir çalışma yapılmalı” dedi.

Bu arada AK Parti Sözcüsü ve Türkiye’nin eski Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, insanların hayatını ve ekonomiyi etkileyen çok sayıda konu olduğunu söyledi.

Tüm bu hususlar ele alındığında faydaların yanında bazı tehditlerin de olduğu görülecektir.

Ayrıca yukarıda belirtilen konuların yasal olarak düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Türkiye kripto ve metaverse endüstrisi hakkında

Ayrıca Çelik, Cumhurbaşkanı’nın talimatına vurgu yaparak şunları söyledi:

Yakın zamanda başkanımızın başkanlığında bir forum yapılacaktır. Bu kavramların (kripto para ve metaverse) teknolojik, felsefi, politik ve ekonomik boyutları kapsamlı bir şekilde tartışılacaktır.

Metaverse’e gelince, bazı raporlar, oyun tabanlı Metaverse platformlarında Türkiye’de binlerce sanal bölgenin satın alındığını söylüyor. Ayrıca, Türk iktidar partisi geçen hafta kripto düzenlemesini tartışmak için metaverse’de bir toplantı yaptı. Bu teknolojiye destek olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Elitaş, “Metaverse tabanlı toplantıların hızla gelişeceğine ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacağına inanıyorum” dedi.

Dijital varlıkların ve para birimlerinin dinamiklerini, risklerini ve faydalarını araştırmak isteyen tek ülke Türkiye değil. Birkaç gün önce Bloomberg, Biden yönetiminin benzer konuları araştıran bir yürütme emri üzerinde çalıştığını bildirdi. ABD, İngiltere ve İsrail dahil olmak üzere 100’den fazla ülke merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) tanıtmayı düşünüyor. Geçen Eylül ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), CBDC’si dijital Lira’yı araştırmak için teknoloji savunma firmalarıyla ortaklık kurduğunu duyurdu. Aynı sonuçların bu yıl da alınması bekleniyor.

Kripto paralara karşı savaş!

Ancak Türkiye geçmişte kripto paralara karşı pek dostane bir tavır sergilemedi. Geçen Nisan ayında ülke, güvenlik risklerini öne sürerek Bitcoin ve diğer dijital varlıkları içeren tüm doğrudan ve dolaylı ödemeleri yasaklamıştı. Kripto paralara karşı özellikle tuzlu olan bir kişi olan Erdoğan, geçen yıl Bitcoin’e savaş ilan etti.

Bununla birlikte, Türkiye Aralık ayında günlük bir milyonun üzerinde işlem hacminde artan kripto ticaret hacmine tanık oluyordu. Bu, Lira’nın dolar karşısında değerinin yarısını kaybetmesiyle, ülkenin mevcut enflasyon krizi (yüzde 16 ile) tarafından körüklendi. Son hamle, artık doğrudan bir yasaktan ziyade yeni teknolojilerin olası düzenlemesine işaret ediyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir