Altın mı Bitcoin mi? Bu ETP İle Her İkisine de Sahip Olabilirsiniz!


etp
altın mı bitcoin mi? bu etp i̇le her i̇kisine de sahip olabilirsiniz! 4
  • Hem altını hem de Bitcoin’i birleştiren ilk borsada işlem gören ürün, altının istikrarını Bitcoin’in kazanımlarıyla birleştirerek Avrupa’da piyasaya sürüldü.
  • Arkasındaki şirket, her iki dünyanın en iyilerini bir araya getirdiğini söylese de, bazı uzmanlar arkasındaki bilgeliği sorguladı ve muhtemelen hızla söneceğini iddia etti.

Altına karşı Bitcoin, yatırım dünyasındaki en sert yüzleşmelerden biri, altın destekçileri BTC’nin geçici bir moda olduğunu iddia ederken, Bitcoinciler BTC‘nin dijital altın olduğunu iddia ediyor. Ancak, artık her ikisini de Avrupa’nın ilk BTC-altın borsada işlem gören ürünü (ETP) ile birlikte alabilirsiniz.

ByteTree Asset Management, İsviçre’deki SIX borsasında BOLD koduyla işlem gören 21Shares ByteTree Bold Index ETP’yi başlattı. Şirket, önümüzdeki haftalarda Almanya’da ETP’yi listelemeyi bekliyor.

ByteTree’nin baş yatırım sorumlusu Charlie Morris şunları söyledi:

Bitcoin’i tutmak için kabul edilebilir bir varlık haline getiriyoruz ve 21. yüzyıla altını getiriyoruz.

Daha önce HSBC’de üst düzey yönetici olan Morris’e göre, bu yeniden dengeleme stratejisi, geriye dönük testlerin gösterdiği gibi, getiriyi geçen yıla göre 7-8 puan artıracaktı.

ByteTree, 360 günlük tarihsel oynaklığa dayalı olarak fonu aylık olarak yeniden dengeleyecektir. Şirket risk ağırlıklı getirileri maksimize etmeye çalışırken, daha az değişken olan varlık daha yüksek bir ağırlık alacaktır. Aslında, BTC altından çok daha volatil olduğundan, değerli metal fona hakim olacak. Geriye dönük testlerde, altının hakimiyeti 2016’ya kadar uzanan yüzde 90’a kadar çıktı.

Geçmiş ağırlıkları gösteren, geriye dönük test edilmiş verilere dayalı (%) sütun grafiği

coinprojesi.com asjkdh
altın mı bitcoin mi? bu etp i̇le her i̇kisine de sahip olabilirsiniz! 5

Morris yorumladı:

Bitcoin ve altının her zaman döngüsel olmadığı beni etkiledi. Bitcoin’in her zaman borsayla veya genel olarak varlıkları riske atmakla ilişkili olduğu benim için açık.

ETF uzmanı: Altın/Bitcoin ETP’sine ihtiyacımız yok, yakında kaybolacak

Morris, eğer bir yatırımcı parasını altın-Bitcoin ETOP’a koysaydı, en büyük on ABD hisse senedinden sekizinden daha iyi performans gösterecekti. Berkshire Hathaway ve Jonson & Johnson daha iyi performans gösteren tek isimlerdi.

2014’ten bu yana, en kötü performans gösteren yılı, yüzde 12.7’lik bir düşüşle 2018 olacaktı. Buna karşılık, BTC o yıl yüzde 70’in üzerinde değer kaybetti.

coinprojesi.com asjkdhlsa
altın mı bitcoin mi? bu etp i̇le her i̇kisine de sahip olabilirsiniz! 6

Morris ayrıca, hiçbir emanetçinin iki varlığı birlikte almaya istekli olmadığını ve onu JPMorgan ile altın ve Bakır ile BTC olmak üzere ikiye bölmek zorunda olduklarını açıkladı.

Ancak Morningstar’da pasif stratejiler konusunda kıdemli fon analisti Kenneth Lamont, birinin neden aynı anda iki varlığa yatırım yapacağını sorgulayarak etkilenmedi.

Financial Times’a şunları söyledi: “Altın açısından, değişken olduğunu söyleyebilirsiniz, ancak istediğiniz zaman genellikle değişkendir. Kriz zamanlarında ani yükselmesini istiyorsunuz.”

Ekledi:

…bitcoin’in oynaklığını istemiyorsanız, belki de bitcoin’e dahil olmamalısınız. Bir anlamda, oynaklığı için satın alıyorsunuz. Bu varlık sınıfları ile oynaklık mutlaka düşman değildir. Bunun mantıklı bir yaklaşım olduğundan emin değilim.

Lamont, ETP’nin yatırımcılar için bir hit olmayacağına ve çok uzak olmayan bir gelecekte yok olacağına inanıyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir