ABD Spot Bitcoin ETF’leri 13 Günlük Zirveye Ulaştı! Yatırımcı Güveni Artıyor


Son 13 gündür ABD spot Bitcoin ETF’leri, yatırımcıların ilgisini çeken ve istikrarlı bir giriş akışı yaşayan bir varlık haline geldi. Bu durum, Bitcoin fiyatının 70.000 dolar direncini aşamamasına rağmen, yatırımcıların varlığa olan uzun vadeli güvenini gösteriyor.

Artış Trendi Şubat Ayından Bu Yana Devam Ediyor

Spot Bitcoin ETF’leri, ABD’de 10 Ocak 2024’te SEC tarafından onaylandıktan sonra ilk iki işlem gününde yaklaşık 52 milyon dolarlık çıkış yaşamıştı. Yatırımcıların bu tepkisi, Grayscale’ın Bitcoin fonu GBTC’nin spot Bitcoin ETF’ine dönüştürülmesiyle ilişkiliydi.

abd spot bitcoin etfleri 13 gunluk zirveye ulasti
abd spot bitcoin etf'leri 13 günlük zirveye ulaştı! yatırımcı güveni artıyor 2

Ancak bu kısa süreli çıkışın ardından, onaylanan 9 yeni spot Bitcoin ETF’i, GBTC’deki çıkışları telafi ederek istikrarlı bir giriş akışı yakaladı. Bu giriş akışı, Şubat ayının ortalarına kadar 17 gün boyunca devam etti ve Bitcoin fiyatını 14 Mart tarihinde 73.740 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı.

Mart Ayındaki Düşüşten Sonra Geri Dönüş

Mart ayında yatırımcılar kârlarını elde etmek için satışlar gerçekleştirerek spot Bitcoin ETF’lerinden çıkış yaptı. Bu durum, Mayıs ayına kadar devam etti ve 1 Mayıs’ta 563 milyon doların üzerinde çıkış gerçekleşti.

13 Günlük Pozitif Giriş Akışı

Spot Bitcoin ETF’leri 1 Mayıs’tan 13 Mayıs’a kadar 4 gün daha çıkış yaşasa da, 13 Mayıs’tan itibaren tekrar bir giriş akışı yakaladı. Bu giriş akışı, 30 Mayıs’ta Ark Invest’in ARKB fonundan 100 milyon dolarlık çıkışa rağmen hala devam ediyor. 30 Mayıs’ta net giriş 48,8 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Genel Değerlendirme

Mayıs ayı, Bitcoin ETF’leri için genel olarak olumlu bir ay oldu. BlackRock’ın IBIT Bitcoin ETF’i, üç gün önce Grayscale’ın GBTC’sini geride bırakarak en büyük Bitcoin ETF’i ünvanını kazandı. Şu anda küresel spot Bitcoin ETF piyasası, 1 milyondan fazla BTC tutuyor.

Bu gelişmeler, yatırımcıların Bitcoin ETF’lerine olan ilgisini ve güvenini yeniden artırıyor ve önümüzdeki dönemde piyasada daha fazla istikrar ve büyüme beklenebilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir