Bitcoin İniş-Çıkışları Bir Ralli İşareti Mi?


Bitcoin , “Uptober” başladığında 48 bin dolarlık işareti yeniden test ederek dördüncü çeyrekte büyük bir giriş yaptı. En iyi kripto para bir haftadan daha kısa bir sürede yaklaşık %18 değer kazandığından, kripto piyasası güçlü bir trend sinyali gönderdi. Kazançlar zincir içi ölçümleri iyileştirmenin yolunu açarken, daha geniş pazar yeniden ivme kazandı. 

Yazım sırasında, Bitcoin 47.7 bin dolardan işlem gördüğü için son iki günde Bitcoin fiyatı %10’dan fazla arttı. Bununla birlikte, BTC’nin fiyatı 48,5 bin dolarda güçlü bir dirençle karşı karşıya kalırken, piyasadaki birçok kişi ani fiyat artışının bir “ölü kedi sıçraması” olduğundan şüphelendi ve en iyi kripto para için düşüş teorilerine kanat açtı. 

Bitcoin İçin İyileşme Mi Yoksa Ölü Bir Kedi Sıçraması Mı?

Finansta ölü bir kedi sıçraması, uzun süreli bir düşüşten kısa süreli bir toparlanmayı tanımlamak için kullanılır. Fiyatlarda devam eden düşüş eğiliminden sonra her zaman küçük bir ralli şeklinde ortaya çıkar. İlk başta, fiyat sıçraması hakim eğilimin tersine dönmüş gibi görünüyor, ancak bunu hızla aşağı yönlü fiyat hareketinin devamı takip ediyor.

Bitcoin söz konusu olduğunda, BTC’nin Ekim ayının ilk gününde Eylül kayıplarından hızlı bir şekilde toparlanmasının ardından ölü kedi sıçrama teorisi yeniden ortaya çıktı. 

İlginç bir şekilde , bir CryptoQuant gönderisine göre , BTC geçmişte birçok ölü kedinin zıpladığını gördü. BTC’nin geçmiş döngülerdeki net akışlarına daha yakından bakıldığında, bu tür fiyat sıçramalarının tarihsel olarak belirli bir model gördüğünü ortaya çıkardı.

BTC’nin Exchange ‘Netflow’u, madeni para için gerçekleşen girişler ve çıkışlar arasındaki farkı değerlendirir. Çıkışlar baskın olduğunda ve bunun tersi olduğunda değer negatiftir. Bu bağlamda, devam eden negatif değerler, satın alma baskısı anlamına gelir ve genellikle fiyat için yükseliş gösterir.

Bununla birlikte, oldukça pozitif Exchange Netflow değerlerini takip eder veya ölü kedi sıçramasının oluşumu ile çakışır. Eğilim, 2017, 2018’de ve ardından 2019’da, girişlerin BTC grafiğine hakim olduğu zaman kaydedildi. 

bitcoin
bitcoin i̇niş-çıkışları bir ralli i̇şareti mi? 3

Bu yıl da, Mayıs ATH’sinden sonra oluşan zirve, oldukça pozitif net akış değerleriyle teyit edildiği gibi, aslında ölü bir kedi sıçramasıydı. Ancak, bu sefer net akışlar ciddi şekilde negatifti ve eğilim , çıkışların hakim olduğu ve negatif net akışların fiyatı pompaladığı 2017 döngüsüne benziyordu . Bu nedenle, mevcut negatif net akışlar göz önüne alındığında, ölü kedi sıçrama teorisinin sürdürülemediği görülüyor. 

Sağlıklı Bir Görünüm Veren Metrikler

Bu nedenle, çıkışların hala hakim olması ve Uzun Vadeli Sahiplerin her döngüde yeniden birikimi vurgulayarak daha fazla BTC çekmesiyle, BTC için arz-talep eğrisi yükseliş görünümü kaydetti. Bununla birlikte, hem spot hem de opsiyon piyasasında görülen düşük ticaret hacimlerinde, BTC’nin 49 bin dolar işareti öncesindeki fiyat artışlarına ilişkin önemli şüpheler göze çarpıyor. 

bitcoin
bitcoin i̇niş-çıkışları bir ralli i̇şareti mi? 4

Bununla birlikte, 2 Ekim’e kadar BTC için 100 bin dolara yapılan çok sayıda uzun çağrı, en büyük kripto paradan uzun vadeli yüksek beklentilerin göstergesiydi. Görünüşe göre, Bitcoin mumlarının yeşile dönmesiyle, Bitcoin rallisinin ilk ayağının başlaması için ortam uygun görünüyordu. BTC için bu oldukça ilginç yılın son çeyreği, piyasa katılımcıları için ilginç bir zaman olacak gibi görünüyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir