Rusya’nın En Büyük İkinci Bankası CEO’su: ABD Doları Hakimiyeti Sona Eriyor


Rusya’nın ikinci en büyük bankası olan VTB Bank’ın CEO’su Andrey Kostin, ABD dolarının dünya üzerindeki egemenliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve Çin yuanının yükselişi ile bu durumun hızlandığını belirtiyor.

Kostin, Reuters ile yaptığı son röportajda, ABD’nin ve müttefiklerinin Rusya’nın milyarlarca dolarlık altın ve döviz rezervlerine erişimini kısıtlama hamlesinin, birçok ülkeyi alternatif para birimlerine yönlendirdiğini ve bu durumun uluslararası ticaretin gerçekleştirilme biçimini değiştirdiğini söylüyor.

Kostin, Çin’in giderek genişleyen döviz kısıtlamalarını hafifletme eğiliminde olması nedeniyle, yuan’ın sonunda doların yerini alabileceğini belirtiyor.

“ABD dolarının uzun süreli egemenliği sona ermek üzere. Çin’in döviz kısıtlamalarını azaltma zamanı geldiğine inanıyorum.”

andrey kostin 1
rusya'nın en büyük i̇kinci bankası ceo'su: abd doları hakimiyeti sona eriyor 2

Çin’de bireysel ve kurumsal aktörler, sıkı döviz düzenlemelerine tabidir ve bu düzenlemelere uymazlarsa para transferleri hem ülke içinde hem de dışında kısıtlanabilir.

Kostin, “Çin, yuan’ın konvertibilitesini sınırlamaya devam ederse, dünya ekonomisinde liderlik pozisyonuna ulaşamayacağının farkındadır.” şeklinde belirtiyor.

Ayrıca, Rus bankacı, Çin’in ABD borcunu tutma ve biriktirme eğiliminin “riskli” olduğunu ifade ediyor.

Milyarder Ray Dalio ise, Bloomberg’e verdiği bir röportajda, Batı’nın Rusya’ya karşı Ukrayna krizini gerekçe göstererek doları bir silah olarak kullanması sonucunda, bazı ülkelerin ABD borcuna yatırım yapmayı tercih etmediğini belirtiyor. Dalio, ABD’nin yeni tahvil ihraçları için alıcı bulmakta zorlandığına ve bu durumun ABD’yi bir borç krizi içine sürüklediğine inanıyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir