Ripple (XRP) Neden Düşüş Yaşıyor? İşte Detaylar


Son 24 saat içinde %6,9 değer kaybederek 0,4393 dolara gerileyen Ripple’ın (XRP) bu düşüşünün ardında yatan temel sebeplerden biri, Bitcoin (BTC) öncülüğünde kripto para piyasasını etkisi altına alan düşüş trendi. Ek olarak, Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davanın yakın zamanda sonuçlanması bekleniyor. Bu gelişmeler ışığında, XRP’nin kısa vadeli görünümü yatırımcılar için pek iç açıcı görünmüyor.

XRP, bugüne kadar kripto para piyasasındaki genel düşüş trendinden diğer kripto paralar kadar etkilenmemiş ve değerini korumayı başarmıştı. Ancak bugün yaşanan %6,9’luk düşüşle XRP, 13 Nisan 2024’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Buna rağmen veriler, XRP’ye olan ilginin arttığını gösteriyor. Son 24 saatte XRP’nin işlem hacmi 1,5 milyar doları aştı. Ancak 3 Temmuz’daki günlük mum grafiği, hafta boyunca elde edilen kazanımları tek seferde sildi.

XRP Grafik Analizi

xrpusd grafigi. kaynak tradingview
xrpusd grafiği. kaynak: tradingview

2017 sonu ve 2018 başında 3 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan XRP, yaklaşık 7 yıldır bir birikim sürecinde. Ancak XRP fiyatı, 7 Ocak 2018’de kaydedilen 3,40 dolarlık zirvenin oldukça altında seyrediyor ve şu anda 0,451 dolar seviyesinde işlem görüyor.

XRP, uzun vadede bir bayrak formasyonu içinde hareket ediyor. Bu nedenle analistler, XRP’deki konsolidasyon sürecinin her an sona erebileceğini öngörüyor. Yakın zamanda dünyanın ilk XRP ETP’si, İsviçre’deki Nasdaq Stockholm borsasında işlem görmeye başladı. Bu XRP ETP’si, dijital varlık yöneticisi Virtune tarafından piyasaya sürüldü.

2 Temmuz’da 0,487 dolara kadar yükselen XRP, 3 Temmuz’da BTC’deki sert düşüşün etkisiyle yönünü aşağı çevirdi ve 0,4393 dolara kadar gerileyerek son bir haftadaki kazanımlarını tamamen kaybetti.

Analistler, XRP için şu anda 0,40 dolar destek seviyesine dikkat çekiyor. Bu desteğin kırılması durumunda XRP fiyatı 0,36 dolara kadar düşebilir.

Her ne kadar düşük bir ihtimal olsa da, XRP’deki düşüş trendi, varlığın fiyatının 0,52 dolar ve 0,55 dolar seviyelerinin üzerinde kapanış yapması durumunda sona erebilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir