Matrixport, 2024 İçin Bitcoin Fiyat Beklentilerini Duyurdu


2024 yılının ilk günlerinde kripto para piyasasında görülen yükseliş eğilimi sürmekte. 2 Ocak tarihinde Bitcoin, son 20 ayın en yüksek değeri olan 45.900 doları gördü. Matrixport’un raporuna göre, Bitcoin (BTC) yakın zamanda yeni zirvelere ulaşarak yükselişini devam ettirecek.

Matrixport’a göre, spot Bitcoin ETF başvuruları ile ilgili beklenen karar, 8, 9 veya 10 Ocak’tan daha önce gelebilir. Matrixport, bu kararın bu hafta açıklanabileceğini tahmin ediyor.

Eğer SEC, Spot Bitcoin ETF kararını beklenenden erken verirse, Matrixport BTC’nin değerinde önemli bir artış bekliyor. Matrixport’a göre, olası bir onay Bitcoin’i kurumsal yatırımcılar için geçerli bir varlık sınıfına dönüştürecek ve diğer varlıkların alımı için teminat olarak kullanılmasına olanak sağlayacak.

Raporda, 5-10 milyar dolarlık fiat paranın ETF’ler için kullanılmak üzere yeterli Bitcoin’in borsalarda bulunmasının zor olabileceği belirtiliyor. Matrixport, 2022’deki çöküşler sonrası yatırımcıların Bitcoin’lerini borsalardan çekerek özel cüzdanlara aktardığını vurguluyor.

bitcoin
matrixport, 2024 i̇çin bitcoin fiyat beklentilerini duyurdu 2

Bitcoin Fiyatı Beklenmedik Şekilde Artabilir

Spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının yanı sıra, 2024’ün Nisan ve Mayıs aylarında beklenen blok ödülü yarılanması, Bitcoin fiyatında beklenmedik hareketlere yol açabilir. Matrixport, madencilik şirketlerinin bu dönemde arzı sınırlayarak kıtlık yaratabileceğini ve bu durumun fiyatlarda ciddi artışlara neden olabileceğini belirtiyor.

Matrixport ayrıca, Bitcoin’in yarılanma döngüsünün ABD seçim döngüsü ile aynı zamana denk geldiğini ve bu süreçte Bitcoin’in genellikle yükseliş eğiliminde olduğunu vurguluyor. Tarihsel verilere göre, Bitcoin’in 2020, 2016 ve 2012’deki ortalama getirisi %192 gibi etkileyici bir seviyede. Bu verilere dayanarak, Matrixport 2024 için Bitcoin’in 125.000 dolarlık bir hedefe ulaşabileceğini öngörüyor.

Raporda, ABD hisse senetleri ile ABD seçim döngüsü arasındaki ilişkiye de değiniliyor. Matrixport’a göre, 1960’tan sonra ABD seçim yıllarında hisse senetleri genellikle yükselişte olmuş, sadece 2000 ve 2008 yıllarında düşüş göstermiş.

Bitcoin Ocak Ayında 50.000 Dolara Ulaşabilir mi?

Tether’de son zamanlarda önemli bir USDT basma aktivitesi gözlemlenmemesi, piyasa yükselişine rağmen büyük bir para girişi olmadığını işaret ediyor. Ancak, piyasadaki satıcıların azlığı fiyatlarda yukarı yönlü bir baskı oluşturabilir. 2 Ocak’ta fonlama oranının +%66 ile zirveye ulaşması, uzun pozisyonların kısa pozisyonlara yıllık %66 oranında ödeme yaptığını gösteriyor.

Vadeli işlemler piyasasının spot piyasayı etkileyerek Bitcoin’in Ocak 2024 için belirlenen 50.000 dolarlık hedefi aşmasını sağlayabileceği görünüyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok, ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir