Kripto Piyasası Çöküşü Bitcoin Enerji Tüketimini Üçte Bir Azaltıyor!


kripto
kripto piyasası çöküşü bitcoin enerji tüketimini üçte bir azaltıyor! 2
  • Kripto para birimleri bu ay o kadar çok düştü ki blok zincirinin büyük elektrik kullanımını düşmeye zorladı.
  • BTC’nin yıllık enerji tüketimi 204 TWh’den 132 TWh’ye düştü.
  • BTC ve ETH, sırasıyla 17.588 dolar ve 880 dolardan 21.449 dolara ve 1.229 dolara geri döndü.

Kripto para birimlerinin fiyatları bu ay o kadar düştü ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para ekonomisti Alex de Vries tarafından yayınlanan yıllık elektrik kullanımı tahminlerine göre, Bitcoin’in enerji tüketimi son birkaç hafta içinde üçte birinden fazla düştü.

Bitcoin‘in yıllık enerji tüketimi, 11 Haziran’da yılda yaklaşık 204 terawatt-saatten (TWh) 23 Haziran’da yılda yaklaşık 132 TWh’ye düştü. Önemli düşüşe rağmen, mevcut enerji tüketimi olağanüstü olmaya devam ediyor. Arjantin gibi bir ülkenin yıllık kullandığı eşdeğer enerji miktarıdır.

BTC madencileri, karmaşık bulmacaları çözmek için enerji yoğun bir süreçle işlemleri doğrulayarak yeni jetonlar kazanıyor. BTC takdir ettikçe, madencilerin yeni makineler alarak operasyonlarını artırmaları için daha fazla teşvik var.

BTC geçen yıl 69.000 $ ile zirveye ulaştığından, blok zincirinin yıllık elektrik tüketimi 180 ile 200 TWh arasında değişiyordu.

Bununla birlikte, BTC fiyatı çok düşerse, madenciler elektrik maliyetlerinde para kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar. De Vries dedi ki:

[Madenciler için] daha zor hale gelen fiyat seviyelerine ulaşıyoruz. Sadece daha fazla büyüme seçeneklerini sınırlamakla kalmıyor. Yine de, günlük operasyonlarını etkileyecek.

Ethereum (ETH), Bitcoin gibi blok zincirini güvence altına almak için aynı enerji yoğun süreci kullanır. Bununla birlikte, Ethereum topluluğu yakında yeni işlemleri doğrulamak için daha enerji verimli bir sistem olan hisse kanıtı konsensüs mekanizmasına geçecek.

Son çökmeden bu yana, BTC ve ETH büyük ölçüde toparlandı. 17.588 dolardan geri döndüler. ve bugün itibariyle sırasıyla 21.449 ve 1.229 dolara 880 dolar.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir