Macro Guru Hugh Hendry: ABD Hükümeti Döviz Paniği Yaşıyor!


Hedge fon yöneticisi ve makro ekonomi uzmanı Hugh Hendry, ABD bankacılık sistemi ve Amerikan ekonomisi genelinde büyük bir uyarıda bulundu.

ABD’de döviz paniği yaşanıyor

Hendry, Amerika bankacılık sektöründe yaşanan kitlesel panik ve sermaye kaçışının son derece haklı olduğunu belirtti.

Hendry, M2 para arzındaki düşüşlerin, özellikle likit çek hesaplarındaki parayı izleyen kısmının, ABD hükümetinin harekete geçmesi ve vatandaşlarının bankacılık sisteminden sermaye çekmelerini durdurması gerektiğini ifade etti.

“Panikle ilgili bir şey var. Panik yapmanızı öneriyorum… Şu anda M2’de en büyük düşüşü görüyoruz. M2, kredi değil, mevduattır. Bu, sistemden çıkan ve para piyasası fonlarına yönelen mevduatlardır.

Bu durum, Hazine ve Fed’in devreye girmesi ve ABD vatandaşlarının bankacılık sektöründen para çekme haklarını kısıtlaması gereken bir noktaya gelebilir.”

hugh hendry 1
macro guru hugh hendry: abd hükümeti döviz paniği yaşıyor! 2

Hendry, ABD bankalarından sermaye kaçışının sadece FDIC’nin 250.000 doların üzerindeki mevduatları sigortalayıp sigortalamayacağına dair endişelerden kaynaklanmadığını ve mevduatlar için geniş kapsamlı bir garantinin problemin çözülmesine yetmeyeceğini söyledi.

“Bankacılık sektöründen gelir arayan sermaye kaçışı ve mevduat kaçışı mevcut. Korkarım bunu hafife alamam, ancak 1934’te Federal Rezerv Yasası, ABD vatandaşlarının altınını devletleştirdi.

Fed ve Hazine yetkililerinin, ABD banka mevduatlarını kilitlemeyi düşünmeleri gerektiğinden şüphem yok.”

Amerikalıların belirsizlik döneminde sermayelerini nereye koyabilecekleri konusunda ise, Hendry, tercihlerin ABD Hazine tahvilleri ve potansiyel olarak Bitcoin olabileceğini belirtti.

“Evrende en riskli menkul kıymet olan, ultra uzun vadeli Hazine tahvillerine sahip olma zamanı geldi. Hepinizin bir enflasyon sorunumuz olduğunu düşündüğünüzü biliyorum. Bu, arz şokuyla ilgili ve arz şokunun, daha fazla banka kredi basımıyla geleceğe taşınması gerekiyor. Tam tersi oluyor. Ultra uzun pozisyonlar, ETF’nin iki ila üç standart sapma altında işlem görüyor…

Yanılmıyorsam, Bitcoin önümüzdeki beş yıl içinde üç veya dört kat yükselebilecek bir varlık sınıfı olarak düşünülebilir. Başka bir varlık sınıfında böyle bir tahminde bulunabileceğim bir şey yok.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir