Ekonomist Peter St Onge: ABD Bankacılık Kargaşası Henüz Başlamadı!


Ekonomist Peter St Onge, mevcut bankacılık krizinin yaklaşık 15 yıl önce tanık olunan kargaşadan daha büyük olduğunu ve henüz sona ermekten çok uzak olduğunu söyledi.

St Onge, bankacılık sektöründeki serpintilerin artık silinen varlıklar açısından 2008 Küresel Mali Krizini gölgede bıraktığını söyledi.

St Onge, Federal Rezerv aksini söylese de yatırımcıların daha fazla çöküş için hazırlanmaları gerektiğini ifade etti.

“Fed Başkanı Jerome Powell’ın Amerika’ya ‘ABD bankacılık sistemi sağlam ve dayanıklı’ demesinden birkaç saat sonra, büyük bölgesel borç veren PacWest satış sonrası pazarda %50’nin üzerinde çöktüğü için uçurumdan düştü.

Varlıklara göre First Republic’in geçen hafta sonu çöküşüyle ​​eşleştirilen 2023 banka çöküşü, görünüşe göre bu ‘çok sağlam ve dayanıklı’ bankacılık sistemimizden gelecek çok daha fazla şeyle birlikte 2008’deki çöküşü resmen aştı.”

abd
ekonomist peter st onge: abd bankacılık kargaşası henüz başlamadı! 2

Ekonomist, Birinci Cumhuriyet’in ve diğerlerinin çöküşünün muhtemelen buzdağının sadece görünen kısmı olduğuna inanıyor. St Onge, ekonomi Federal Rezerv’in geçen yılki agresif faiz artırımlarının gazabını hissettiği için önümüzdeki 12 ayda yüzlerce bankanın batacağını tahmin ediyor.

“Burada korkutucu olan şey, 2008 yılına kadar erken çöküşlerin yalnızca başlangıç ​​olması, bankaların yok olma düzeyinde itlaf edilmesinin çığır açan başlangıcı olması.

Ham rakamlarla, 2008’de çöken 25 ABD bankasını, takip eden dört yıl içinde toplam 440 bankayla bir davul sesi takip etti. Bu, kriz öncesi yılda ikiye kıyasla yılda 110 (banka) demek. Yani ne olacağını görmeye başlamadık bile.

Faiz oranlarındaki artışların ekonomiyi gerçekten etkilemesi genellikle 12-18 ay sürer ve henüz altı ayımız var. Yani 2008 krizine karşı sıraya girmek, gerçek fırtınanın bir yıl daha çakmayacağı anlamına geliyor. Bunlar yaklaşan bir kasırganın ilk esintileri.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir