Chainalysis: Kuzey Koreli Hackerlar Bu Yıl DeFi Protokollerinden 1.000.000.000 $ Yağmaladı!


Blockchain analiz platformu Chainalysis’e göre, Kuzey Kore’ye bağlı hack grupları, merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinde meydana gelen hırsızlığın çoğundan sorumludur.

Piyasa istihbarat firması, izole ülkeyle bağlantılı bilgisayar korsanlarının bu yıl şimdiye kadar DeFi protokollerinden bir milyar dolar çaldığını söylüyor.

“DeFi protokollerinden çalınan değerin çoğu, Kuzey Kore’ye bağlı kötü aktörlere, özellikle de Lazarus Group gibi seçkin hack birimlerine atfedilebilir. Şimdiye kadar 2022’de Kuzey Kore’ye bağlı grupların DeFi protokollerinden yaklaşık 1 milyar dolarlık kripto para çaldığını tahmin ediyoruz.”

chainalysis
chainalysis: kuzey koreli hackerlar bu yıl defi protokollerinden 1.000.000.000 $ yağmaladı! 2

Chainalysis’e göre, sadece Kuzey Kore’ye bağlı gruplar değil, tüm kötü aktörler tarafından çalınan kripto varlıklarının değeri, 2021’deki aynı zaman dilimine kıyasla 2022’nin ilk yedi ayında yaklaşık %60 arttı.

“2022’de aynı noktada 1,2 milyar doların biraz altında olan kripto para birimi, Temmuz 2022’ye kadar hizmet saldırılarında çalındı.”

Chainalysis, Ağustos ayının ilk haftasında bir Ethereum (ETH) köprüsü olan Nomad’ın hacklenmesi de dahil olmak üzere kripto protokollerinden çalınan 195 milyon dolar değerinde ek dijital varlık kaydettiği için eğilimin tersine dönme belirtisi göstermediğini söylüyor.

Analitik şirketi, dijital varlıkların çalınması bu yıl artarken, dolandırıcılık ve darknet kripto etkinliğinin düşüşte olduğunu söylüyor.

“2022 için toplam dolandırıcılık geliri şu anda 1,6 milyar dolar, 2021’de Temmuz ayı sonuna kadar olduğundan %65 daha düşük…

Darknet pazar geliri de 2022’de önemli ölçüde düştü ve şu anda 2021’de Temmuz ayına kadar olduğundan %43 daha düşük.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir