Bloomberg: Bitcoin ETF, 2023’te SEC Tarafından Onaylanabilir!


bloomberg
bloomberg: bitcoin etf, 2023'te sec tarafından onaylanabilir! 2
  • Şu anda SEC, bitcoin’in kendisini değil, bitcoin vadeli işlemlerine dayalı bitcoin ETF’lerini onayladı.
  • En iyi Bloomberg analistleri, düzenleyici kurumun ilk Bitcoin ETF’yi onaylayacağına dair bir 2023 tahmini yaptı.

Bloomberg Borsa Yatırım Fonu (EFT) analistleri Eric Balchunas ve James Seyffarth, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile önerilen bir kural değişikliğinin, düzenleyici kurumun 2023’ün ortalarında bir spot Bitcoin ETF’yi onaylaması için katalizör olabileceğini söyledi.

Balchunas Perşembe günü bir tweet’te, komitenin Ocak ayında önerilen “değişim” tanımını revize etmek için bir değişikliği onaylaması halinde kripto platformlarının SEC’in düzenleyici çerçevesine girebileceğini söyledi. Kural değişikliği, Borsa Yasasını, görünüşe göre kripto para birimleri de dahil olmak üzere “her türden menkul kıymet ticareti için kullanılabilecek” platformları içerecek şekilde değiştirecek ve yatırım araçlarını düzenleyiciler arasında daha popüler hale getirecek.

Kripto borsaları uyumlu hale geldiğinde, SEC’in spot Bitcoin ETF’lerini reddetmesinin birincil nedeni artık geçerli olmayacak ve muhtemelen onay yolunu açacaktır.

SEC, Balchunas ve Seiffart’a göre, Kasım 2022 ile Mayıs 2023 arasında tamamlanabilecek revize edilmiş bir “değişim” tanımı kapsamında bitcoin’e (BTC) maruz kalan borsalar da dahil olmak üzere spot kripto para birimi ETF‘lerini onaylayabilir. Bitcoin vadeli işlemleriyle ilgili bazı yatırım araçları 2021’de onaylanmış olsa da, düzenleyiciler şimdiye kadar spot BTC ETF’lerinin borsalarda listelenmesine izin verecek tüm kural değişikliklerini reddetti.

Birçok ABD’li yasa koyucu ve endüstri lideri, SEC’in bir spot Bitcoin ETF’sini onaylama konusundaki bariz isteksizliğine itiraz etti. Kasım ayında, Meclis üyeleri Tom Emmer ve Darren Soto, SEC Başkanı Gary Gensler’e, düzenleyicinin bir bitcoin ETF listelemeyi reddetmesini sorgulayan bir mektup gönderdi. Bitfury CEO’su ve eski Para Birimi Denetçisi Brian Brooks, Aralık ayındaki bir duruşmada ABD’nin kripto-ETF’leri onaylamada “kesinlikle” geride olduğunu söyledi.

Ayrıca şunu okuyun: SEC kararı geciktirdiği için ABD’li yatırımcıların %95’i Grayscale Bitcoin spot ETF uygulamasını destekliyor

Daha önce, danışmanlık firması Edelman Financial Engines’in kurucusu Ric Edelman, kripto para piyasası olgunlaştıkça SEC’in önümüzdeki iki yıl içinde bir bitcoin ETF’sinin başlatılmasını onaylayacağına inandığını söyledi.

Umarım önümüzdeki on iki ayda olmasa da 2023’te olur. Gerçek şu ki, SEC’in hayır demek için bahaneleri tükeniyor,

Kripto para piyasasının olgunluğunun ve hızlı gelişiminin, düzenleyicinin Bitcoin ETF’lerini başlatmak için başvuruları onaylama konusundaki şüphelerini ortadan kaldırması gerektiğini açıkladı. SEC Başkanı Gary Gensler, bu yatırım ürününü yeterince kontrol edemeyecek olması gerçeğiyle ajansın pozisyonunu motive etti. Ancak bu durumda, SEC altın ve petrolü tam olarak kontrol edemez, dedi Edelman.

Edelman Financial Engines’in kurucusu, kripto para birimi ETF’lerini merak eden ve ABD içinde bunlara erişemeyen yatırımcıların, izin verilen diğer ülkelere “gittiğini” de sözlerine ekledi. Daha da kötüsü, insanlar para kaybetme riskiyle karşı karşıya olan düzensiz platformları kullanmaya zorlanıyor.

Edelman bunu, SEC’in tüketici haklarını korumaya yönelik bir adım olacak olan bitcoin ETF’lerini onaylaması için iyi bir neden olarak gösterdi. Amerikalıların yaklaşık dörtte birinin şu anda BTC’ye sahip olduğunu ve artan popülaritesi göz önüne alındığında, ABD vatandaşlarının üçte birinin yıl sonuna kadar BTC’ye sahip olacağını söyledi.

“Bitcoin’e yatırım yapan birçok insan var, sadece yatırımlarının reklamını yapmıyorlar. Onları bira satın alan gençlerle karşılaştırabilirsiniz,” diye şaka yaptı Edelman. Bitwise Yatırım Direktörü Matthew Hougan, endüstri oyuncularının bu yıl kripto para birimleriyle ilgili SEC endişelerini ele alma çabalarının “meyve verilebileceği” konusunda Edelman ile aynı fikirde.

Gerçekten de, kripto para birimi şirketleri, düzenleyicilerle çalışmaya ve dijital varlıkları denetlemek için kurallar geliştirmeye yardımcı olmaya istekli olduklarını ifade ettiler. Hogan, kripto para piyasasının olgunlaştığına inanıyor, bu nedenle SEC’in kripto para birimi ETF’lerini başlatmaya karşı direncinin üstesinden gelmenin zamanı geldi. Daha önce Hogan, bitcoin vadeli ETF’lerinin ek maliyetler nedeniyle uzun vadeli yatırımcılar için uygun olmadığını söyledi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir