Bitcoin’in Madencilik İçin Sürdürülebilir Enerji Kullanımı, Art Arda Beşinci Çeyrekte %50’nin Üzerinde Kaldı!


bitcoin
bitcoin'in madencilik i̇çin sürdürülebilir enerji kullanımı, art arda beşinci çeyrekte %50'nin üzerinde kaldı! 2
  • Bitcoin’in sürdürülebilir enerji kullanımı her geçen çeyrekte istikrarlı bir şekilde artıyor.
  • Michael Saylor, Bitcoin detektörlerinin BTC’nin enerji kullanımı hakkında yanlış tahminler verdiğini söyledi.

Bitcoin madencilik faaliyetleri tarafından tüketilen güç üzerindeki enerji tartışmaları devam ederken, Bitcoin Madencilik Konseyi yeni bir rapor hazırladı. Geçen yıl, en iyi endüstri oyuncularından bazıları, işi Bitcoin’in enerji kullanımında şeffaflığı korumak olan Bitcoin Madencilik Konseyi’ni (BMC) oluşturmak için el ele geldi.

Geçen yıl, BMC üyeleri Bitcoin madencilik faaliyetlerinin büyük bir bölümünü yeşil enerjiye kaydırma sözü verdi. Görünüşe göre çabalarında iyi bir başarı görüyorlar. Bitcoin Madencilik Konseyi tarafından yayınlanan Q2 2022 raporuna göre, Bitcoin madencilik kulelerine güç sağlayan enerjinin yaklaşık yüzde 60’ı sürdürülebilir kaynaklardan geliyor. Sağlanan verilere göre, bu, 2021’in ikinci çeyreğine göre yüzde 6’lık bir sıçrama ve 2022’nin ilk çeyreğine göre yüzde 2’lik bir sıçrama.

Bu aynı zamanda sürdürülebilir enerji kullanımının yüzde 50’nin üzerinde kaldığı üst üste beşinci çeyrek. Bitcoin Madencilik Konseyi, Bitcoin madenciliğinin “küresel olarak en sürdürülebilir endüstrilerden biri” olduğu sonucuna vardı.

BMC ayrıca, sürdürülebilir enerji karışımının artmasıyla birlikte madencilik verimliliğinde de bir iyileşme olduğunu keşfetti. 2022’nin ikinci çeyreği için, Bitcoin madenciliği hash oranı yüzde 137 arttı. Bu, Bitcoin blok zinciri ağının bir önceki yıla göre yüzde 137 daha güvenli olduğu anlamına geliyor. Aynı zamanda Konsey’de yönetim kurulu üyesi olan Microstrategy CEO’su Michael Saylor şunları söyledi:

2022’nin ikinci çeyreğinde, Bitcoin Ağının hash oranı ve ilgili güvenliği yıllık bazda %137 artarken, enerji kullanımı yalnızca %63 arttı. Yarı iletken teknolojisindeki gelişmeler, Kuzey Amerika madenciliğinin hızlı genişlemesi, Çin Çıkışı ve sürdürülebilir enerji ve modern bitcoin madenciliği tekniklerinin dünya çapında benimsenmesi nedeniyle verimlilikte yıllık bazda %46 artış gözlemledik.

Bitcoin’in enerji kullanımı tartışması

Madencilik faaliyetleri yoluyla Bitcoin’in enerji tüketimi hakkında çok fazla tartışma oldu. Aslında ECB, enerji kullanımını eleştirirken Bitcoin’in PoW ağını kelimenin tam anlamıyla fosil yakıtlarla karşılaştırdı.

Ancak veriler, Bitcoin madencilik faaliyetlerinin küresel enerji arzının yalnızca yüzde 0.15’ini tükettiğini gösteriyor. Ayrıca, Bitcoin Madencilik Konseyi, BTC madenciliğinin 34,8 milyar metrik ton (BMt) karbon emisyonunun sadece yüzde 0,09’unu oluşturduğunu tespit etti.

Saylor, Bitcoin’in enerji kullanımıyla ilgili yanlış tahminleri nedeniyle Bitcoin’i eleştirenlere ateş püskürdü. “İnsanlar Bitcoin’in bir süredir dünyadaki tüm enerjiyi tüketeceğini tahmin ediyorlardı. Bu olmuyor ve verimlilik dinamikleri nedeniyle olmayacak” dedi.

Bitcoin geliştiricisi Sjors Provoost, yakın zamanda Bitcoin’in enerji kullanımına ilişkin ilginç bir öneri sundu. BTC fiyatının 20 milyon dolara ulaşması durumunda enerji kullanımı hakkında da bilgi paylaştı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir