Yeni Bir Token Kripto Pazarına Nasıl Girer?


kripto
yeni bir token kripto pazarına nasıl girer? 2

Dolaşımdaki tahmini 20.000’den fazla kripto para birimiyle, blok zincirlerinden kripto evreninin meşhur bekçileri olarak hizmet eden borsalara büyük bir güç kayması oldu. Ancak dikkat çekmek için yarışan bu kadar çok jeton varken, yeni bir jeton nasıl listelenir?

Dijital ve e-ticaret ajansı Fanatics Media’nın kurucusu Mark Fidelman’a göre, “Bir jetonun listelenmesi borsaya bağlıdır”. “Listeleme yaparken, borsa kurallarına uyduğunuzdan emin olun. Ancak borsaların hacim görmek istediğini unutmayın; Jetonunuz için bir pazar olduğunu bilmek istiyorlar çünkü onu listelemenin onlara maliyeti var. Eğer jetonunuz yeterince alınıp satılmıyorsa, o zaman onu tutmak için ihtiyaç duydukları ücret miktarını asla üretmeyecektir.”

Başka bir deyişle, listelenmek bir tür yakalama 22’dir. Hacim elde etmek için bir borsada olmanız gerekir, ancak bir borsaya girmek için hacme ihtiyacınız vardır.

Şu anda dünya çapında faaliyet gösteren yaklaşık 600 kripto borsası var. Neyse ki, Forbes kısa süre önce bu sayıyı daha az göz korkutucu hale getirmek için en iyi 60 borsasının bir listesini yayınladı. Her borsada, kripto projeleri teorik olarak doğrudan alıcılara satabilir, ancak borsa olmadan jeton basmak, borsasız hisse senedi ticareti yapmak gibidir. En azından, çoğu alıcı üçüncü taraf ticaret verilerine ve tekliflerine erişmek ister.

Uzmanlara göre hile, mutlaka en iyi bilinen veya en yeni token olmak değil, doğru “uyumu” bulmaktır. Bu, borsaların ne istediğini bilmek de dahil olmak üzere bazı ödevler yapmayı gerektirir.

Yüzlerce token içeren bir kripto yatırım platformu olan AscendEx’in lansman direktörü Jack Levy, “Olası bir listelemeyi düşünürken standart bir durum tespiti sürecinden yararlanıyoruz” diyor. “Yatırımcılar için nispi maliyet esası gibi öğelere bakıyoruz ve bunu genel token emisyon sürümleriyle karşılaştırıyoruz. Ayrıca, etkileşimde bulunabileceğimiz müşterileri tamamen gözden geçirmek için ekip geçmişi, yatırım destekçileri, temel teknoloji ve güvenlik, düzenleyici riskler ve ‘müşterinizi tanıyın’ veya KYC gibi çok sayıda başka faktörü de göz önünde bulunduruyoruz.”

Elbette kripto projelerinin de endişeleri var. Fidelman, borsaların ve tokenlerinin her iki sitede de var olduğundan emin olmak için CoinGecko ve CoinMarketCap‘i kontrol etmenizi tavsiye ediyor. Kendi tokenlerini basan bir kripto ödül platformu olan Rewards Bunny’den Jacky Goh, kendi durum tespitini yapıyor. “Bir borsada yeni bir kripto para listelerken göz önünde bulundurduğumuz faktörler aktif kullanıcılar, borsanın hangi bölgede olduğu, uyumluluk, itibar ve güvenilirliktir” diyor. “Günün sonunda, borsanın güvenilirliği yoksa, olası kripto yatırımcısı da olmaz.”

Gerçekten de, birkaç kuralı ve bir o kadar da kısayolu olsa da, yeni bir jeton listelemek biraz dans olabilir. Fidelman, projelerin, belki kulaktan kulağa yayılarak veya ödüller sunarak, biraz likidite elde edene kadar listelerini ayırmayı düşünmesi gerektiğini söylüyor. Ancak, dijital büyük panoları yapmak için yine de büyük bir ücret ödeyebileceğinizi de ekliyor. Fidelman, “Sırf tokeninizi sitede listelemek için ücretsiz olarak 3 milyon dolara kadar ücretler listelendiğini gördüm” diye açıklıyor, “bu nedenle, bu borsada listelemenin uygun olup olmadığını belirlemek için bir tür yatırım getirisi analizi yapmanız gerekiyor.”

Bununla birlikte, olumlu bir nokta, kripto evreni son birkaç yılda patlamış olsa da, özünde hala aynı fikirde olan bir yenilikçiler ve yatırımcılar topluluğudur ve aydınlatıcıları sürekli olarak yeni, yenilikçi, ve işlevsel araçlara sahip heyecan verici projeler. Örneğin Fidelman, Ethereum blok zincirinde, yani Tetraguard’da dağıtılan ilk merkezi olmayan ücret üreten madeni para sepetinin bir parçası olan iki yeni token – TETRA ve QUAD – konusunda özellikle heyecanlı. Tetraguard, tüm ücretlerini borsalar yerine token sahiplerine dağıtır ve varlıklar üçüncü bir tarafça kontrol edilmez, yönetilmez veya depolanmaz.

Fidelman, “Tetraguard merkezi olmayan ETF’yi görmek beni çok heyecanlandırıyor, çünkü artık bir sepet hisse senedi ticareti yapabilir ve sadece o sepeti tutarak ödüller kazanabilir ve aynı zamanda başka herhangi bir token gibi ticaret yapabilirsiniz” diyor. “Bu token ile bir sepet dolusu hisse senedi ticareti yapabilirsiniz.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir