Yaklaşan Vergi Sezonu için Kripto Sahiplerinin Neleri Dikkate Alması Gerekecek?


vergi
yaklaşan vergi sezonu için kripto sahiplerinin neleri dikkate alması gerekecek? 2
  • Kripto para sahipleri ve yatırımcıların vergilerine yaklaşımlarını yeniden düşünmeleri gerekebilir.
  • Vergi sezonunda dikkat edilmesi gereken bir şey, vergi yılının ne zaman başlayıp bittiğidir.
  • Koinly’nin Vergi Başkanı’na göre, vergiye tabi anlar kripto para alışverişi, satış, hediye etme ve harcamadır.

Vergi zamanı yaklaşıyor ve birçokları için bu, muhasebeciler için her şeyi hazır hale getirmek için makbuzları toplamak ve mali kaynakları bir araya getirmek için eski bir rutin anlamına gelecek. Bununla birlikte, kripto para birimi sahipleri ve yatırımcıların vergilerine yaklaşımlarını yeniden düşünmeleri gerekebilir.

Bunun temel nedeni, kriptonun artık dünyanın çoğu yerinde vergiye tabi olmasıdır. Kripto vergi muhasebesi platformu Koinly’de Vergi başkanı Tony Dhanjal’a göre, kriptoyla ilgilenen herkesin kripto yatırım yolculukları boyunca karşılaşacağı dört ana “vergiye tabi” an var. Bu vergiye tabi anlar, kripto para alışverişi, satış, hediye etme ve harcamadır.

Dhanjal, “Kripto yoluyla ek bir gelir elde ettiğiniz görüldüğünde gelir vergisi ödeyeceksiniz. Örneğin, kripto madenciliği yapmak, ödül almak veya çeşitli merkezi olmayan finans faaliyetlerine katılmak.” Vergi döneminde kripto faaliyetinizi bildirmemek veya kasıtlı olarak eksik beyanda bulunmak ciddi bir cezaya neden olabilir.

Vergi sezonunda dikkat edilmesi gereken bir şey, vergi yılının ne zaman başlayıp bittiğidir. Ülkelerindeki kripto vergi durumuna bağlı olarak, kripto meraklılarının bu dönemde yapılan tüm kripto alım satımlarını ve işlemlerini bildirmeleri gerekebilir.

Kripto yatırımcılarının ayrıca kripto para birimi alımlarının tarih ve fiyatlarının ve (varsa) sattıkları fiyatların ve tarihlerin ayrıntılı bir kaydını tutmaları istenebilir.

Son olarak, yatırımcılar kaç tane kripto değişim platformu kullandıklarını, kaç tane cüzdanları olduğunu ve ilgili kripto ve fiat bakiyelerinin ne olduğunu bilmelidir.

Dhanjal ekledi,

Kişisel kullanım amaçlı bir varlık olarak kripto para birimine sahipseniz, sermaye kazancı vergisinden muafiyet alabilirsiniz. Kripto ile doğrudan başka bir şey satın almak için 10.000 dolardan fazla kripto para satın almazsanız, bu muafiyet için uygun olursunuz.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir