Vitalik Buterin, Altı Yıl Önce Sabit Para Olan DeFi’yi Öngördü, Ancak NFT’leri Kaçırdı!


coinprojesi.com ethereum 2 0 vitalik buterin
vitalik buterin, altı yıl önce sabit para olan defi'yi öngördü, ancak nft'leri kaçırdı! 2
  • Bir tweet fırtınasında Vitalik Buterin, yıllar öncesinden tahminlerini ve DeFi ve stablecoin’ler de dahil olmak üzere bunların nasıl sonuçlandığını yansıttı.
  • Ethereum’u başlatmadan önce bile altcoin yanlısı olduğunu açıkladığı için NFT’lerin geldiğini görmediğini söyledi.

Vitalik Buterin, yaklaşık on yıldır kripto para birimleri dünyasının içinde yer alıyor ve bu alandaki tartışmasız en etkili kişi. Yıllar boyunca, geleceğin neler getireceğine inandığı hakkındaki düşüncelerini paylaştı ve son zamanlarda tahminlerinin nasıl gerçekleştiğini düşündü. Merkezi olmayan finansı (DeFi) ve stablecoin’leri öngörse de, değiştirilemez tokenleri (NFT’ler) kaçırdığını itiraf etti.

Kanadalı programcı bir tweet fırtınasında 2012 yılına kadar geriye gitti.

Alternatif kripto paralar konusunda, altcoinleri “daha ​​havalı olmadan önce” desteklediğini açıkladı. 2013 yılına kadar, BTC lider geliştiricisi Gavin Andresen gibi büyük şahsiyetlerin onları şeytanlaştırdığı bir zamanda altcoinlerin arkasında toplandı. Daha da etkileyici olan şey, Ethereum piyasaya çıkmadan önce bile altcoinleri tam olarak desteklemesi ve o zamanlar büyük altcoinler olan Litecoin ve Primecoin’i savunmasıydı.

Bu sektöre öncülük eden projesi Ethereum ile hala altcoinlerin gücüne inanıyor. Ancak, altcoinler hakkındaki görüşlerinin geliştiğini söyledi. Bugün, uygulamalar daha karmaşık, bu nedenle köprüleme daha riskli, zincirler daha evrensel ve Katman 2’de deney yapılabilir, dedi.

“Ama yine de, L2’de yapamayacağınız şeyler olduğunu düşünüyorum ve farklı L1’lere yer var” diye ekledi.

Vitalik, DeFi’yi öngördü ancak NFT’leri kaçırdı

2013’te Ethereum’u piyasaya sürmeden önce Vitalik, yaptırımlar veya hiperenflasyonla karşı karşıya olan İran ve Arjantin gibi ülkelerde Bitcoin kullanımını savunuyordu. CNF’nin bildirdiği gibi, Vitalik yakın zamanda Arjantin’deydi ve ona göre sekiz yıl önce haklıydı.

Geçen hafta, aslında Arjantin’e gittim! Kararım: genel olarak doğru. Kripto para biriminin benimsenmesi yüksek, ancak sabit para biriminin benimsenmesi de gerçekten yüksek; USDT’de birçok işletme faaliyet göstermektedir. Tabii ki, USD’nin kendisi daha fazla sorun göstermeye başlarsa, bu değişebilir.

2013 yılında, düzenleme kripto para birimlerini yakalamamıştı. Ancak Vitalik, bekçi köpeklerinin endüstri üzerinde çok daha fazla etkiye sahip olduğu bir geleceği öngördü.

“Bitcoin’in ademi merkeziyetçiliği, süper düşmanca bir düzenleyici iklim altında hala hayatta kalmasına izin verir, ancak gelişemez. Başarılı bir sansür direniş stratejisi, teknolojik sağlamlık ve kamu meşruiyetinin bir kombinasyonunu gerektirir” dedi.

Ethereum dışında Bitcoin Magazine’in de kurucusu olan Vitalik, yıllardır Ethereum’u ölçeklendirmek için çalışıyor. Bu yolculuk, Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle bugüne kadar devam ediyor. Sharding gibi ölçeklendirme fikirleri yerinde olsa da, Ethereum’u kitlesel olarak ölçeklendirmek için gereken iş miktarını hafife aldığına inanıyor.

Ayrıca 2017’de hard fork’tan sonra piyasaya çıktığında Bitcoin Cash’in büyük bir hayranıydı. Bugün, o zamanlar olduğu kadar potansiyeline ikna olmuş değil.

En büyük tahminlerinden biri DeFi idi. Beş yıl önce Reddit’te “tahmin piyasalarını yürüttüğümüz gibi zincir üzerinde merkezi olmayan borsaları çalıştırmamız gerektiğini” önerdi. DeFi, son birkaç yılda büyüyerek milyarlarca dolarlık bir endüstri ve kriptodaki en büyük sektörlerden biri haline geldi. Ethereum bu alandaki ana oyuncudur ve zincirinde kilitli toplam değer, bir sonraki en iyi zincirden 8 kat daha fazladır.

Ancak, NFT’leri kaçırdı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir