Vitalik Buterin, 2022’de Ethereum 2.0 Lansmanı için Önemli Güncellemeleri Tartışıyor!


ethereum vitalik buterin
vitalik buterin, 2022'de ethereum 2.0 lansmanı için önemli güncellemeleri tartışıyor! 2

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Bankless ile podcast röportajındaki son görünümü sırasında büyük bir yol haritası ve Ethereum 2.0’ın lansmanına yönelik bazı gerekli adımları açıkladı. Daha fazla ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçilik elde etmek için Buterin, Ethereum ağını blok zinciri verileri açısından daha çevik ve hafif hale getirmeyi vurguladı.

Geçen ay Buterin, Proof-of-Stake Ethereum 2.0 blok zincirine sorunsuz bir geçiş için yol haritasını da tartıştı. İlk olarak, mevcut PoW blok zincirinin PoS Ethereum 2.0 ile birleşmesinden bahsetti. Ayrıca, blok zinciri doğrulamasını merkezi olmayan ve sansüre dayanıklı bir şekilde kolaylaştıracak bazı araçlardan da bahsetti.

Vitalik Buterin birleşmenin önemini açıklıyor

Buterin, mevcut Ethereum ana ağı ile işaret zinciri hisse kanıtı (PoS) sistemi arasındaki “Birleştirme”nin kritik olacağını söylüyor. Temel olarak, PoW Ethereum blok zincirinin sonunu ve Proof-of-Stake sistemine tam bir geçişi işaretleyecektir.

“Birleştirme”, 2022’nin ilk yarısında gerçekleşecek ve parça zincirlerinin kullanıma sunulmasından önce gerçekleşecek. “Dalgalanma” olarak adlandırılan ikinci kısım, Ethereum’a daha fazla ölçeklenebilirlik getirecek. Ayrıca, özellikle zk-toplamalarında büyük bant genişliği ve verim sağlayacaktır. “Birleştirme” ve “dalgalanma” en önemli ikisidir.

Ethereum’un son 6 yılda şimdiye kadar kaydettiği ilerlemeden bahseden Buterin, “orada yolun %50’siyiz” dedi. Ayrıca Beacon zincirinin lansmanı, Londra sert çatalı ve NFT’lerin yükselişi gibi bazı önemli olayların katkısından da bahsetti.

“Birleştirme” ve “dalgalanma” rekabetinden sonra, Ethereum geliştiricileri tam parçalama uygulamasına doğru ilerleyecek. Bu, yükseltme için rekabetin yüzde 80’ine yol açacaktır. Ancak Buterin, yol haritasının yüzde 100 optimizasyona yol açan altı yıllık iyileştirmelerden oluştuğunu belirtiyor.

Ethereum kurucu ortağı, yükseltmenin bir sonraki aşamasının sınır olacağını söyledi. Bu, “zincirin geçerliliğini doğrulamak isteyen herkes ve herkes için mümkün olan en geniş sayıda katılımcıya erişimi demokratikleştirirken” daha fazla kullanıcının düğüm çalıştırmasını sağlayacaktır.

Buterin, ölçeklenebilirlik için ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden Ethereum 2.0 lansmanı için ideal senaryodan bahsetti. “Geçmişi geçmişte bırakın ve zamanla daha basit ve daha basit hale gelen bir Ethereum yaratın” diye ekledi.

Vitalik Buterin, Katman-2 ölçekleme çözümlerinin öneminden bahsediyor

Bankless ile yaptığı son podcast’te Buterin, Ethereum’un hala kitlesel olarak benimsenmeye kesinlikle hazır olan Katman 1 platformu olmadığı gerçeğini kabul etti. Böylece, azaltılmış işlem ücretleri ile birlikte Katman-2 ölçeklendirme çözümlerine olan ihtiyacı yineledi.

Ethereum’un geçen yıl ikinci katman ölçeklendirmesiyle kaydettiği ilerlemeyi kabul etti. Topluluğu, “bunun için savaşmaya devam etmeye istekli olduklarını” belirterek bu tür çözümlerin arkasında destekledi.

Buterin, Ethereum blok zincirinin güvenliğini korumaktan bahsetti. Ethereum blok zinciri kullanıcılarından ağı saldırganlardan koruyan güvenlik görevlileri olarak bahsetti. Şu anda, Ethereum saniyede 2,6 megabayt blok zinciri verisi çalıştırıyor. Ethereum daha fazla bant genişliği eklediğinde, savunucular kolayca daha fazla düğüm çalıştırabilir ve böylece her şeyin yolunda olduğunu doğrulayabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir